Nj gjykat n Britani ka lshuar flet-arrest pr ish-ministren e Jashtme t Izraelit, Tzipi Livni, nn akuzat pr krime t lufts, por e ka trhequr m pas kt krkes, pasi q kuptoi se ajo e kishte anuluar vizitn e saj t planifikuar n Britani, njoftoi e prditshmja britanike, The Guardian.Gjykatsit lshuan kt urdhr, me krkesn e avokatve t cilt prfaqsojn viktimat e lufts n Gaz, e cila shprtheu n fund t vitit t kaluar.Urdhri m pas u trhoq, pasi q u kuptua se Livni, e cila javn e kaluar ishte parapar t marr pjes n nj takim n Londr, nuk ishte n Britani.Grupet pr t drejta t njeriut dhe hetuesit e OKB-s e kan akuzuar Izraelin pr krime t lufts n Gaz, gjat ofensivs 22 ditore kundr organizats radikale palestineze, Hamas, gjat s cilit aksion palestinezt theksojn se jan vrar s paku 900 persona, shifr kjo e cila kontestohet nga Izraeli.Livni, e cila sht kryetare e partis opozitare Kadima, ka luajtur nj rol vendimtar n fillimin e ofensivs kundr Hamasit.Ministria britanike e Drejtsis theksoi se nuk komenton rastet individuale, e komente nuk deshi t jep as Ministria e Brendshme.