brbrPak ore pasi parlamenti britanik votoi pro perfshirjes ne fushaten kunder Shtetit Islamik avionet bombardues nisen sulmet e para ajrore ne Siri Ministria e Mbrojtjes sqaroi se kater avione Tornado u nisen nga nje baze ajrore ne Qipro dhe leshuan raketa ndaj disa objektivave Ne shenjester ishin fushat me nafte ne lindje te Sirise qe kontrollohen nga ISIS Sipas sekretarit te Mbrojtjes Michael Fallon sulmet ishin te suksesshme Qellimi eshte qe te goditen burimet e te ardhurave te Shtetit Islamik Procesi i perzgjedhes se shenjestrave do te jete rigoroz dhe Britania do te zbatoje rregulla strikte te perfshirjes ne kete fushate Ndonese nuk dihet per sa kohe Britania do te jete pjese e ketyre sulmeve Fallon argumentoi se nuk eshte e drejte qe bombardimet tu lihen forcave te tjera Parlamenti britanik pas nje debati te gjate mbeshteti me 397 vota pro kerkesen e kryeministrit per tiu pergjigjur thirrjes se Frances per ndihme ne luften kunder terrorizmit Cameron deklaroi se ligjvenesit kishin marre vendimin e duhur per sigurine e vendit por per deputetet qe votuan kunder perfshirja e Britanise ne sulmet ajrore eshte nje gabimbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
br