Britanikt i qndrojm m besnik banks se sa partnereve t tyre. sht ky rezultati i nj anketimi, t cilit i jan nnshtruar 2000 mij persona. Marrdhnia m afatgjat pr nj person t moshs s mesme ka zgjatur rreth 14 vjet, por njerzit e ksaj grupmoshe i kan qndruar besnik banks s tyre pr rreth 16.5 vjet.

Rreth 6 n 10 njerz kan t njjtn llogari bankare prej m shum se
nj dekad, ndrkoh q 18% e t anketuarve jan klient t s njjts
banks prej 30 vjetsh. Vetm 7% e t anketuarve kan thn se kan
ndryshuar bank t paktn 3 her gjat 10 viteve t fundit.Njerzit n juglindje t Anglis jan m besnikt ndaj banks s tyre ku
mesatarisht nj person sht klient i s njjts bank prek 17.7 vite,
pr t vijuar me banort e Wales dhe atyre q jetojn n East Midlands
q kan nj mesatare prkatsisht prej 17.6 vite dhe 17.2 vite.Konsumatort n veriperndim duket se jan ata m pak besnik ndaj
bankave t tyre, por edhe ketu njerezit kan qen klient t s njjts
bank pr rreth 15.3 vite.N t gjitha rajonet, jetgjatsia s lidhjes s personave t moshs s
mesme me bankn ka rezultuar m e gjat se marrdhnia e tyre me nj
partner.(AFP/Alsat)