Ministri i Jashtm i Belgjiks, Steven Vanackere, vendi i t cilit ka Presidencn e rradhs s Bashkimit Europian, shprehet se funksionimi i institucioneve sht parim baz i demokracis dhe ai ka shum rndsi n prmbushjen e kritereve te Kopenhagenit. N nj intervist pr BBC, ai vlerson se n nj koh q autoritetet shqiptare punojn pr kryerjen e disa reformave n kuadr t marrveshjes s Stabilizim Asociimit, situata e brendshme dhe kriza e tejzgjatur mes qeveris dhe opozits, ndikon negativisht mbi imazhin e Shqipris n Europ. Sipas tij, do t ishte mir q vet Shqipria ta zgjidhte kt problem n nj koh q vlersoi edhe rolin konstruktiv t vendit ton n rajon, pjesmarrjen e saj n disa nisma bashkpunimi rajonal dhe hapat pr prmirsimin e marrdhnieve dypalshe. Pr shtjen e Kosovs, Vanackere shprehet se nuk jan shuar t gjitha gjasat q t arrihet nj konsensus me Beogradin pr nj projekt-rezolut t prbashkt n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s. Sipas tij, idet pr bisedime rreth statusit t Kosovs nuk jan t dobishme, megjithat theksoi se Prishtina dhe Beogradi duhet t dialogojn pr shtje t interesit t prbashkt. Sa i takon Maqedonis, Vanackere tha se Bashkimi Europian inkurajon Shkupin t vazhdoj me reformat, duke insistuar n zbatimin e Marrveshjes s Ohrit pr t forcuar stabilitetin n vend. N kt intervist, Ministri i Jashtm belg, thot se integrimi i Ballkanit n BE sht nj proces i pandalshm.