Tiran (start)-Presidenti i Shteteve t Bashkuara t Ameriks Xhorxh Bush, do t nnshkruaj sot n nj ceremoni solemne, ratifikimin e protokollit t antarsimit t Shqipris n NATO. N nj ceremoni t veant, e para e ktij lloji q organizohet pr dekretime t tilla, Shqipria dhe Kroacia do t marrin firmn e presidentit amerikan pr t qen antare me t drejta t plota n organizatn m t madhe ushtarake n bot. N kt ceremoni, do t jet i pranishm edhe sekretari i Prgjithshm i NATO-s, Jap de Hop Shefer.Nj zgjedhje e till e Presidentit amerikan Xhorxh Bush, ve nj akti simbolik, sht edhe nj vlersim dhe mbshtetje pr Kroacin dhe Shqiprin, n prgjithsi, por edhe pr qeverit e tyre, n rrugn e antarsimit n Aleancn e Atlantikut Verior edhe me vende t Gadishullit t Ballkanit.Deri m tani, 7 vende antare t NATO-s, e kan ratifikuar pr Shqiprin dhe Kroacin, protokollin e antarsimit, ftes e cila u b n 3 prill t ktij viti, ndrsa n pranvern e vitit t ardhshm, dy vendet ballkanike pritet t marrin ftesn e antarsimit t plot. Ceremonia speciale mbahet n Kopshtin e Trndafilave.