Transmetuar me 21032016 - 1324
Ministri i Jashtem shqiptar Ditmir Bushati zhvilloi sot ne Athine nje takim koke me koke me homologun grek Nikos Kotzias Takimi sikurse informon IBNA nga selia e MPJ zgjati afro 90 minuta shume me teper se parashikimi Bisedimet vazhduan disa minuta edhe me delegacionet e dy vendeve dhe me pas dy ministrat dolen ne nje konference per shtypbr
br
MPJ grek Kotzias tha se ne i kemi intensifikuar kontaktet me Tiranen kurse foli edhe mbi planin per te rinovuar dhe permiresuar Paktin e Miqesise se vitit 1996br
br
Ketu Kotzias shtoi Greqia nuk eshte ne lufte me Shqiperine Per kete ekziston edhe nje deklarate e Keshillit te Ministrave ne vitin 1987 shte po ashtu dhe Pakti i Miqesise e nderkohe ne jemi aleate ne NATO br
br
Kotzias tha se kishte folur me Bushatin mbi te drejtat e minoritetit grek ne Shqiperi dhe te shqiptareve ne Greqi si ura bashkepunimibr
br
Ndersa duke u ndalur ne ceshtjet e mprehta qe barten prej kohesh mes dy vendeve tha se kriteret per zgjidhjen e ceshtjeve dypaleshe do te jene E Drejta Nderkombetare dhe qyteterimi evropianbr
br
Nga ana e tij MPJ shqiptar Bushati ka shprehur mirenjohje per mbeshtetjen e Athines ne rrugen e integrimit evropian te Shqiperise Ne nuk do te harrojme kurre faktin se Shqiperia mori statusin e vendit kandidat ne kohen e Presidences greke te BEbr
br
Lidhur me ceshtjen e refugjateve Bushati perseriti qendrimin e dhene disa here nga qeveria shqiptare ne Tirane dhe theksoi se Shqiperia do te permbushe te gjitha angazhimet e saj si vend kandidat per anetaresim ne BE duke theksuar se Tirana eshte per nje zgjidhje te perbashket ne kuadrin e BE ibnaNe foto Bushati dhe Kotzias duke pare Akropolin nga godina e MPJ greke ne Athine
Lajme te lidhura FOTO  VIDEO - Presidenti grek Bushatit Mos ju zere sindromi i frikes nga refugjatet - Ja 6 ceshtjet qe po diskutohen


lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix