Olldashi: Nuk po debatojmë me PS-në, po me fletët e Canit
Seanca maraton ku u diskutua parimisht pr ndryshimet e bra n buxhetin e viti 2010, sht shoqruar me debate t forta politike. Replikat mes deputetve t Partis Socialiste, ministrave dhe deputetve t mazhorancs kan shoqruar diskutimet q zgjatn mbi 12 or. Ligjvnsit socialist kan akuzuar mazhorancn pr paprgjegjshmri n deklarimet e tyre t mparshme, duke pohuar se ndryshimet n buxhet vrtetonin krizn. Por kto akuza nuk jan pranuar nga ministrat e mazhorancs. Madje, kreu i Transporteve, Sokol Olldashi, deklaroi se debati n Kuvend nuk po zhvillohej me opozitn, por me flett e shprndara nga ish-guvernatori Shklqim Cani, q Bankn e Shqipris e kishte kthyer n kiosk. Replikat kan vijuar m tej edhe mes ministrit t Financave, Ridvan Bode, dhe deputetve socialist Bashkim Fino e Erion Brae. Seanca e djeshme u drejtua nga nnkryetart Ardian Turku e Nasip Nao, pr shkak t vizits s kryeparlamentares Jozefina Topalli n Zvicr.


Olldashi - Tahiri


Deklaratat e ligjvnsit socialist, Erion Brae, i cili krahasoi pagat e pushtetarve me pensionet e qytetarve, kan sjell reagimin e ministrave. Sipas tij, Kryeministri, kryetarja e Kuvendit, ministrat apo Guvernatori i Banks s Shqipris kan marr pr nj vit 4 deri n 21 her m shum t ardhura se taksapaguesit e thjesht. Kto akuza t tij jan cilsuar si spekulime nga ministri Olldashi, i cili e konsideroi normal kundrshtimin e opozits pr buxhetin, por shtoi se realisht nuk po debatohej me ligjvnsit e PS-s. “Kta t gjith sot kan ardhur me fjalime t gatshme nga i vetmi palao i financave q doli pardje n konferenc shtypi, q sht zoti Cani dhe sot nuk jemi duke
debat me opozitn, por jemi duke
debat me letrat q ai ka shprndar”, - tha Olldashi. Ai ftoi opozitn pr bashkpunim, duke pohuar se dokush sht i njohur me situatn ekonomike ndrkombtare, ndrkoh q duhet falnderuar qeveria pr ruajtjen e stabilitetit makroekonomik. Olldashi reagoi dhe pr akuzat e deputetit t PS-s, Saimir Tahiri, i cili deklaroi se ministri nuk tha asnj fjal pr aksidentin tragjik, ku humbn jetn 14 persona. “Zoti Tahiri, m vjen keq q e nist fjalimin tuaj n mnyr pak spekulative, sepse t lidhsh nj aksident tragjik, sikurse sht ai i Fush-Arrzit me ministrin e Transporteve, nuk sht shum korrekte, pr m tepr kur ekspertiza tregoi se nuk ishin kushtet e rrugs shkaku i aksidentit”, - deklaroi Olldashi, duke shtuar se ai ishte n krye t detyrs, ndryshe nga ministrat e dikurshm, t cilt n rast t nj tragjedie t ngjashme, ishin n kafe.


Fino - Bode


Akuzat e deputetit socialist, Bashkim Fino, kan sjell reagimin e kreut t Financave, Ridvan Bode. Fino akuzoi qeverin se ka gnjyer pr gjith kt koh kur deklaronte pr bum ekonomik, ndrsa tani bn shkurtime n buxhet. Ai akuzoi pr shkurtime t fondeve pr arsimin e shndetsin q jan shpallur nga ekzekutivi si prioritet dhe pr pushtetin vendor. Por Bode tha se pushtetit vendor nuk i sht shkurtuar asnj lek, me prjashtim t t ardhurave t parealizuara. “Asnj qindark nuk sht shkurtuar nga grantet q qeveria qendrore i jep pushtetit vendor. Gjithka q sht shkurtuar, ka t bj me t ardhurat. Nse kryetari i Bashkis s Tirans mbledh 60 pr qind t t ardhurave, ne nuk mund ta kompensojm me t ardhurat e pushtetit qendror”, - tha Bode. Pr sa i prket zhvillimit ekonomik, ai deklaroi se qeveria nuk ka
asnj koment m shum nga sa ka thn FMN q sht edhe xhandari financiar i bots, si e cilsoi Bode. “Autoritetet shqiptare kan qen t suksesshme n prballimin e nj mjedisi t jashtm mjaft t vshtir gjat dy viteve t fundit. Aftsia e tyre pr t pasqyruar ecurin e mir t politikave t shndosha, t mparshme q ndrtuan amortizator t qndrueshm”, - citoi ai deklarimet e FMN-s.


Imami - Shalsi


Ndrkoh q replikat kan vijuar edhe mes ministrit t Mbrojtjes, Arben Imami, dhe ligjvnsit t selis roz, Eduart Shalsi. Imami shpjegoi privatizimet e bra nga ministria q drejton, ndrsa deklaroi se dokush q sht i interesuar, mund t marr informacion pr to. “Nse keni rezerva, drejtojuni ligjit, bni amendamente. Nse ka shkelje t ligjit, kontrolli parlamentar, auditi, media mund t veproj, por nuk mund t flitet n Parlament se ne mendojm se familjet e Kryeministrit do t marrin pronat q ne do t privatizojm. Nse keni fakte, flisni me fakte”, - tha ai. Por Shalsi akuzoi qeverin se shum prona shtetrore i ka tjetrsuar duke i adresuar sipas preferencave t saj.


Sula: Prokuroria t hetoj mbi shtjet e mbyllura kur qeveriste PS


Deputeti i Partis Demokratike, Dashnor Sula, i ka
thirrje Prokuroris t Prgjithshme t hetoj mbi shum shtje korruptive t ndodhura n kohn kur qeverisnin socialistt, por t pushuara nga paraardhsi i Ina Rams. Sula i konsideroi si t rnda akuzat e socialistve, ndrsa krkoi modelimin e fjalorit. Sipas tij, sht normale q deputett e PS-s t bjn politike, por kjo nuk bhet duke shar e ofenduar. Duke prmnuar deklaratat e Braes, ai i krkoi atij t’i drejtohej prokuroris me emra konkret lidhur me akuzat e ngritura. Po ashtu dhe pr deklaratn e Taulant Balls, i cili e krahasoi qeverin me mafian italiane. “N kohn e qeverisjes s PS-s, sigurisht etiketimi i qeveris ishte q drejtohej nga nj padrino dhe njerz t tjer ishin njerz q prfitonin shuma marramendse. Nse zoti Balla e ka kt informacion nga nj gazetar investigativ i Italis, un e kam nga antimafia italiane, t cilt sa her q vinin n Prokurorin e Prgjithshme, gjithmon shprehnin shqetsimin pr pushtetin e lidhur thell me njerz q ishin t korruptuar dhe bnin trafik klandestinsh dhe t drogs”, - tha ai. Sula kujtoi tragjedin e 9 janarit, skafet me drog q drejtoheshin drejt Italis apo dhe nj ngjarje n Lazarat t ndodhur n vitin 2005, ku vet policia ishte vn n mbrojte t 3 mauneve me kafe kontraband. “Polict u ndeshn me njerz dhe desh vdiqn njerz. Mund t kujtoj edhe cigaren kontraband dhe anijet q ishin n Durrs dhe arrestimet n vitin 2005”, - tha Sula, por, sipas tij, n krye t Prokuroris s Prgjithshme n at koh ishte nj prokuror, i cili zhdukte do prgjim apo implikim t ministrave apo pushtetarve t asaj kohe me krimin. Deputeti i PS-s, Taulant Balla, iu kundrprgjigj ktyre akuzave, duke pohuar se jan marr prgjegjsit pr tragjedin e 9 janarit. Por, shtoi ai, ka qen vetm pak dit pas ksaj tragjedie kur Sula me sms i krkoi Kryeministrit t kohs t kandidonte pr Partin Socialiste. “N at koh disa dit pas tragjedis s janarit ti i je drejtuar me mesazh Kryeministrit t saj kohe pr t’i krkuar t kandidosh pr Partin Socialiste. Dhe meqense PS nuk t kandidoi, vajte t kandidosh pr PD”, - tha ai.


Replikat n Kuvend


Sokol Olldashi : sht krejt normale q opozita ta kundrshtoj buxhetin, sht n logjikn e zhvillimeve t Parlamentit, por kta t gjith sot kan ardhur me fjalime t gatshme nga i vetmi palao i financave q doli pardje n konferenc shtypi, q sht zoti Cani dhe sot nuk jemi duke
debat me opozitn, por jemi duke
debat me letrat q ai ka shprndar.


Taulant Balla : O Sokol, fol pr masakrn ti pastaj.


Sokol Olldashi : T nxjerrsh njerzit q kan trajtuar Bankn e Shqipris si kiosk rrugsh, ‘i osh gazet m gazet pr t prhapur panik, t’i osh televizion m televizion pr t ndjell keq, kjo sht jo e papranueshme, por sht absolutisht e paprgjegjshme, sht kriminale dhe nse ky vend do t kishte realisht institucione drejtsie, i pari njeri q duhej t merrej n ndjekje penale pr prhapje paniku, sepse ka nj vepr n Kodin Penal q sht prhapje paniku, duhet t ishte ai zotria q ju nxirrni n televizion pr t’u dhn shqiptarve sa keq i kan punt. Shqiptart i kan punt shum mir, doni apo nuk doni ju. Edhe niveli i papunsis q e ngriti nj prej deputetve tuaj, sht n nivele t pranueshme. I vetmi kontigjent q i sht shtuar t papunve t Shqipris, pr fat t keq, jeni ju.


Saimir Tahiri : Un besoj se sht anormale q ministri i Transporteve vjen ktu dhe nuk thot asnj fjal pr nj tragjedi q u konsumua pardje n rrugt e Shqipris. Dhe ju kujtoj t nderuar koleg se n seancn e kaluar, ky parlament mbajti nj minut heshtje pr Masakrn e Tivarit t konsumuar jasht kufijve t Shqipris, thuajse 65 vjet m par dhe shum mir bri, por ndrkoh u nis kjo seanc pa krkuar t mbahet nj minut heshtje pr masakrn q ndodhi pardje, ku vdiqn 14 qytetar shqiptar.


Ardian Turku : Zoti Tahiri, sht diskutuar me kryetart e grupeve dhe jam un ai q do ta krkoj minutn e heshtjes n emr t deputetve.


Sokol Olldashi : Zoti Tahiri, m vjen keq q e nist fjalimin tuaj n mnyr pak spekulative, sepse t lidhsh nj aksident tragjik sikurse sht ai i Fush-Arrzit me ministrin e Transporteve, nuk sht shum korrekte, pr m tepr kur ekspertiza tregoi se nuk ishin kushtet e rrugs shkaku i aksidentit. Ministri i Transporteve n momentin kur ndodhi aksidenti, ka qen n krye t detyrs, ka
gjith verifikimet e q u prkasin sektorve q ai i mbulon, s bashku me kolegt e tij nga Ministria e Rendit, e Shndetsis dhe e gjith qeveria n trsi.


Bashkim Fino : Ju krkuat dorheqjen n nj rast t ngjashm.


Sokol Olldashi : Aty do dal Bashkim. Ka pasur nj rast tjetr, ai q i referohet zoti Fino kur ka ndodhur nj aksident po n at zon, kur vdiqn student dhe ne krkuam vrtet dorheqjen e Kryeministrit dhe ministrit, por pr nj arsye shum t thjesht, q nuk e di ndoshta ju keni qen me studime jasht n at koh dhe nuk e mbani mend, sepse i gjetm n kafe pas aksidentit, po pinin dhe po festonin. E dyta, shum miqsisht, pr hir t faktit se kam ca vite m shum se ti n Parlament, dhe nuk sht merit po sht rastsi e gjrave, t kshilloj t mos bsh politikn e korbit. Nuk bhet politika e korbit se ka nj fakt, korbat si zogj njerzit i vrasin se nuk i duan, por dhe politikant korba populli i vret politikisht ditn e votimit.


Bashkim Fino : T gjith ministrat e Kryeministri nuk lodhen s deklaruari se ekonomia sht shndosh e mir, por pa pandehur na propozojn shkurtime. Preket arsimi dhe shndetsia, q jan shpallur si prioritare pr t mos prmendur pushtetin vendor.


Ridvan Bode : Zoti Fino, ju abuzoni duke thn se buxheti shkurton fondet e buxhetit lokal. Asnj qindark nuk sht shkurtuar nga grantet q qeveria vendore i jep pushtetit vendor. Mund t bhej, por nuk e kemi
n emr t pavarsis dhe autonomis vendore. Gjithka q sht shkurtuar, ka t bj me t ardhura. Nse kryetari i Bashkis s Tirans mbledh 60 pr qind t t ardhurave, ne nuk mund t’i kompensojm me t ardhurat e pushtetit qendror. Nse doni t’i bashkngjiteni diskutimit, bni propozime dhe jo thjesht shashka.


Dashnor Sula : Keqardhje pr gjuhn e prdorur n Parlament, megjithat secili tregon edukatn e tij. sht normale q t bhet politik, por jo deri n fyerje pr kolegt e mazhorancs apo kolegt e opozits. Q n fillim t nderuar koleg do doja, pa dashur t bj replik me zotin Brae, por nse ai ka prova konkrete dhe un duke qen me profesionin e juristit dhe kam punuar 15 vjet n prokurori, mendoj se duhet t flitet me prova dhe vetm me prova. Nse flitet vetm pr politik dhe un do t mirkuptoja, por nuk mund t flitet pa dhn emra. Nse ka emra konkret t ndonj deputeti apo ministri t mazhorancs, t’i drejtohet me gisht dhe t’i drejtohet prokuroris. Dhe gjuha t ciln prdori zoti Balla, etiketimet e mafias, nuk i shkojn pr shtat ktij parlamenti. N kohn e qeverisjes s PS-s sigurisht etiketimi i qeveris ishte q drejtohej nga nj padrino dhe njerz t tjer ishin njerz q prfitonin shuma marramendse. Nse zoti Balla e ka kt informacion nga nj gazetar investigativ i Italis, un e kam nga antimafia italiane, t cilt sa her q vinin n Prokurorin e Prgjithshme, gjithmon shprehnin shqetsimin pr pushtetin e lidhur thell me njerz q ishin t korruptuar dhe bnin trafik klandestinsh dhe t drogs. Dhe t gjith e mbani mend tragjedin e 9 janarit, ku u mbytn 27 qytetar nga veriu dhe shteti, i cili flinte gjum, nuk reagoi. T gjith e mbani mend numrin e madh t skafeve q niseshin drejt Italis me drog dhe sot nuk ke asnj skaf t vetm. Un mbaj mend shum mir edhe kullat e Fidelit, t cilat financoheshin nga terrorizmi. Ministria e Financave i ka bllokuar ato asete. Kam punuar n ’98-n n prokurorin e Gjirokastrs dhe nuk mund t harroj ngjarjen n Lazarat. U dogjn 5 fugon t policis se duhet t shkohej t merreshin 3 maune me kafe. Polict u ndeshn me njerz dhe desh vdiqn njerz. Mund t kujtoj edhe cigaren kontraband dhe anijet q ishin n Durrs dhe arrestimet n vitin 2005. Ju kishit nj prokuror t Prgjithshm t asaj kohe q prgjimet q bheshin pr ministra apo deputet sigurisht nuk i nxirrte. Dhe u desh nj grup deputetsh t PS-s q gjej rastrin t’i falnderoj q ai prokuror t shkarkohej se mbronte qeveria. Mund t’ju kujtoj edhe shtjet e Bashkis s Tirans, fasadat e ministrive, t cilat jan pushuar. Do vij dita q ato do rishikohen. Kjo sht nj thirrje pr prokuroren e Prgjithshme dhe gjith organin e prokuroris.


Taulant Balla : Pr tragjedin e 9 janarit jan marr prgjegjsit si dhe pr tragjedin me nxnsit kosovar, kur ky ministri i qeveris tnde n at koh n kt foltore krkoi dorheqjen e Kryeministrit dhe ministrit prkats pr t njjtn tragjedi dhe sigurisht n t njjtat kushte. Kushte t nj rruge t vshtir, kushte t nj mjeti n aftsi jo shum t mira drejtuese dhe ajo q po ju them, sht se nse ky ministri do kishte dhn para pr t ndrtuar nj mur mbrojts n Gjegjan, ndoshta ai aksident do t ishte shmangur. S dyti, prdore terminologji mafioze, kjo terminologji i shkon pr shtat qeveris tnde. Por pr sa i prket asaj qeverie, m lr t them se n at koh disa dit pas tragjedis s janarit, ti i je drejtuar me mesazh Kryeministrit t saj kohe pr t’i krkuar t kandidosh pr PS-n.


Dashnor Sula : Ej, shaka sht kjo, far thua?


Taulant Balla : Jo, jo, nuk sht shaka. Dhe meqense PS nuk t kandidoi, vajte t kandidosh pr PD-n. Dhe e fundit, prmende ktu aksin rrugor Librazhd - Steblev. Ky aks ka 4 vjet q ka nisur, sht inauguruar 4 her nga Berisha, sht i gjat 24 km dhe jan ndrtuar vetm 4.