www.albania-sport.com- Pas fitores bindëse 4-0 me Partizanin, Lushnja është përpara një tjetër prove të madhe ndaj Bylisit kryesues, për të dëshmuar se ja vlen të rikthehet në Kategorinë Superiore.


Me një diferencë prej -12 pikësh nga ballshiotët, lushnjarët nuk mund të konsiderohen favoritë në “Adush Muça” të Ballshit, ndaj ekipit absolut të Kategorisë së Parë, që ka koleksionuar 20 fitore në 26 ndeshje.


Bylis nuk ka humbur asnjë ndeshje në shtëpi, por asnjë pikë. Skuadra e Ilir Spahiut komandon sezonin nga java e parë, me 11 pikë më shumë se Elbasani i vendit të dytë, por humbja në javën e 26-të në Lezhë me Besëlidhjen, ende nuk ja ka siguruar matematikisht titullin kampion të Kategorisë së Parë, kur në lojë në katër javët e fundit janë 12 të tilla.


Gjithsesi, numri i humbjeve është i barabartë për të dy ekipet nga 3, ashtu si në fazën e parë, në “Roza Haxhiu”, sfida midis tyre përfundoi në barazim 0-0.


Fitorja e Bylisit do ta shpallte këtë fundit matematikisht kampion, e do të niste edhe hapjen zyrtare të shampanjës që ndodhet në frigoriferin e zyrës së presidentit Besnik Kapllanaj.


Bylisi është “çelësi” i suksesit apo dështimi të katër skuadrave që synojnë një vend në Kategorinë Superiore: Elbasani, Lushnja, Kamza dhe Partizani.


Skuadra ballshiote në katër javët e fundit të Kategorisë së Parë do të përballet me Lushnjën (java 27, në Ballsh), me Kamzën (java 28, në Kamëz), me Pogradecin (java 29, në Pogradec) dhe Elbasanin (java 30, në Ballsh).


Presidenti i Bylisit, Kapllanaj: “Do të luajmë fort deri në fund, jo se kemi frikë për pikën e vetme për të siguruar matematikisht Superioren, por sepse duam t’u tregojmë të tjerëve se nuk jemi palë me askënd”.


Një barazim i Bylisit, edhe pse i shoqëruar edhe me fitoren e Elbasanit në Skrapar, do të sillte triumfin e merituar të ballshiotëve, të eliminuar sezonin e kaluar në plejout nga Gramozi i Ersekës, në atë humbje befasuese 5-2 në “Qemal Stafa”.


Lushnja është duke kaluar një moment negativ përsa u përket ndeshjeve në transfertë, duke grumbulluar vetëm 4 pikë nga 18 të mundshmet.


Lushnja “ëndërron” një hap fals të Elbasanit (52 pikë) me Skraparin (24 pikë) dhe këtë dëshirë e shprehu edhe golashënuesi më i mirë i lushnjarëve dhe i kampionatit shqiptar, Dorian Bubeqi (20 gola).


“Lushnja ka treguar se di të luajë futboll të bukur. Tri pikë në Ballsh do të ishin me shumë vlerë. Ideale do të ishte që Elbasani të gabonte dhe në të arrinim fitore”, - tha sulmuesi Bubeqi, i cili ka fituar “Këpucën e artë” me Shkumbinin në Kategorinë Superiore në sezonin 1997-1998 (26 gola).


Rivali i tij më i afërt është sulmuesi i Bylisit, Romeo Hamzaj (16 gola), çka pritet të jetë jo vetëm një “sfidë brenda sfidës”, por edhe më shumë emocione, pasi të dy “topçintë” do të përpiqen të lënë gjurmë në këtë përballje luksi të Kategorisë së Parë.Lushnja ka grumbulluar 20 pikë jashtë “Roza Haxhiut”, nga 31 të “arkëtuara” në shtëpi, por barazimi i fundit i tyre me Gramshin (0-0) e bën ta ndjejë fort presionin e dy ndjekësve më të afërta, Kamzës (50 pikë) dhe Partizanit (48), që janë në pritje të hapave falsë të verdhejeshilëve të Artan Banos.
KATEGORIA E PARË

JAVA 27, 24.04.2010, 15:00


Sopoti-Kamza

Bilishti-Pogradeci

Bylis-Lushnja

Skrapari-Elbasani

Partizani-Memaliaj

Gramshi-Burreli

Besëlidhja-Ada

Luftëtari-Turbina


RENDITJA


1. Bylis 63

2. Elbasani 52

3. Lushnja 51

4. Kamza 50

5. Partizani 48

6. Ada 42

7. Pogradeci 42

8. Luftëtari 33

9. Besëlidhja 31

10. Burreli 29

11. Bilishti 28

12. Gramshi 25

13. Turbina 24

14. Skrapari 24

15. Memaliaj 20

16. Sopoti 18


Burimi: Albania-sport.com
Kliko per te na ndjekur ne Twitter

E Premte, 23 Prill 2010
Shto dhe ti komentin tendEmri dhe e-maili