Janë caktuar grupet për botërorin "Afrikë e Jugut 2010". Shorti është hedhur në orë 18:00 me orën tonë lokale. Goglat janë rrotulluar në qytetin e Cape A nga aktorja e njohur Charlize Theron. Ndërkohë është vendosur se ndeshja e hapjes do të jetë mes Afrikës së Jugut dhe Meksikës e cila do të zhvillohet në 11 qershor. 32 përfaqësueset janë përfshirë në tetë grupe, nga A deri në H. Kampioni i botës në fuqi, Italia gjendet në Grupin F, dhe do të ketë përballë Paraguain, Zelandën e Re dhe Sllovakinë.

Kampionia e Evropës, Spanja është përfshirë në Grupin H, ku do të bëjë gara me Hondurasin, Kilin dhe Zvicrën.Grup interesant është Grupi G, ku Brazili do të përballet me Portugalinë dhe Bregun e Fildishtë. Në këtë grup është edhe Koreja Veriore.

Ja grupet e botërorit "Afrikë e Jugut 2010"!Grupi A1. Afrika e Jugut

2. Meksika

3. Uruguaj

4. Franca

Grupi B1. Argjentina

2. Nigeri

3. Korea e Jugut

4. GreqiaGrupi C1. Anglia

2. SHBA

3. Algjeria

4. SlloveniaGrupi D1. Gjermania

2. Australia

3. Serbia

4. GanaGrupi E1. Holanda

2. Danimarka

3. Japonia

4. KameruniGrupi F1. Italia

2. Paraguaj

3. Zelanda e Re

4. SllovakiaGrupi G1. Brazili

2. Korea e Veriut

3. Bregu i Fildishte

4. PortugaliaGrupi H1. Spanja

2. Zvicra

3. Hondurasi

4. Kili