Nje Oskar dhe shume cmime te tjera me e bukura me seksi me e deshiruara e internetit vetem per bionden bukuroshe. Pastaj vijne meshkujt moda dhe angazhimi civil. Aktorja afrikanojugore thote Duhet shume pak per te nisur nje revolucion


Thone qe reklama eshte shpirti i mallit. Shembulli me i mire per ta perkufizuar kete shprehje eshte nje reklame ne te cilen shfaqet nje bionde bukuroshe gjysme e zhveshur. Te gjithe e kuptoni se per ke behet fjale eshte Charlize Theron.


Lakuriqesia

Gjendesha ne Milano isha 18 vjece dhe asokohe punoja si modele prej disa vitesh. Nuk e kam pasur kurre problem te tregoj trupin tim dhe per kete i detyrohem mamase sime e cila ka rrenjosur tek une vlerat e nevojshme per te mos u shqetesuar per ate qe mendojne dhe thone te tjeret. Me pelqen te rri zhveshur. Mendoj se eshte me e lehte te qendrosh zhveshur sesa tu tregosh te tjereve emocionet e tua. Ne fund te fundit je ti qe vendos ose pendohesh. Shume pune i kam fituar fale lakuriqesise sime. Nje prej tyre eshte edhe kopertina e lsquoPlayboy-t maj lsquo98 Charlize eshte aktorja e dyte pas Kim Basinger qe fitoi nje cmim lsquoOskar pasi u shfaq e zhveshur ne reviste. U defreva jashtezakonisht shume. Hugh Hefner eshte nje zoteri dhe i do vertet grate por sa keq qe nuk arrin te dashuroje asnjeren.


Origjina

Jam afrikane e paster pasardhese gjermane dhe holandeze. Fale boterorit te futbollit Afrika e Jugut ishte ne qender te botes. Pervec vuvuzelave afrikanojugoret jane lsquozaf fresh te ftohte. E adhuroj vendlindjen time dhe gjithcka qe ka lidhje me te. Me pelqen muzika dhe talentet e Afrikes qe kane shkelqyer neper bote Mahlathini amp Mahotella Queens Johnny Clegg Miriam Makeba Die Antwoord dhe Jack Parow. Po ashtu edhe filmat si lsquoTsotsi. Kur e sheh eshte e pamundur te mos mallengjehesh regjisori Neil Bloomkamp dhe aktori Basil Rathbone kane bere nje mrekulli se bashku. Natyra eshte nje element tjeter qe e cmoj ne vendin tim. Parku kombetar lsquoKruger National Park eshte shume i bukur dhe une jam dashuruar pas rinoceronteve te zinj. Gjithashtu edhe politika ze nje vend te rendesishem ne zemren time Nelson Mandela dhe Mr.LM Mthombeni kryebashkiaku aktivist i provinces Umkhanyakude zona me e varfer e vendit jane njerez te mrekullueshem.


Kinemaja

Mendimi i fundit qe qarkullonte ne mendjen time ishte qe te behesha aktore. Sapo isha kthyer nga Italia nuk isha asnje qindarke ne xhep. Nena ime ishte ende e shokuar nga vdekja e babait nje njeri i alkoolizuar dhe shume i dhunshem i cili u vra nga e ema e Charlize kur ajo ishte 15 vjece. Nje dite isha ne banke dhe po zihesha si e cmendur me kasieren pikerisht si neper filma kur mu afrua nje agjent kinematografik dhe me dha karteviziten e tij. Keshtu jeta ime ndryshoi krejt rastesisht deri ne fitimin e cmimit lsquoOskar per filmin lsquoMonster i pari per Afriken e Jugut. Kinemaja nga ku frymezohem Ajo e francezes Nouvelle Vague Godard Truffaut Rohmer Resnais dhe Agnegraves Varda. Ndersa ne Shtetet e Bashkuara nga John Cassavetes. Te besh filma dokumentare qe pasqyrojne problematika sociale bashkekohore ka nje domethenie te madhe. Eumlshte shume e rendesishme qe te rinjte ti njohin dhe ti luftojne keto ceshtje. Ju do te pyesni se perse me pelqen te luaj filma te jem aktive dhe te ndryshoj here pas here E kuptova se nuk kam shume kohe ne jete dhe nuk do te doja qe te ishte shume vone per te bere dicka pozitive. Doja te isha shembull per femijet e mi. Ja perse filma si lsquoMonster lsquoNorth Country. The story of Josey lsquoBattle in Seattle lsquoSleepwalking lsquoThe Burning Plain te gjithe trajtojne histori te verteta. Ajo qe me pelqen me shume ne punen time eshte profesionaliteti. Ju do te pyesni se si e percaktoj veten Mendoj se jam nje artiste e madhe di te transformohem ne nje prostitute ne nje punetore te thjeshte ne nje striptiste dhe ne fund ne nenen e forte....


Koleget

Aktori im i preferuar eshte Tom Hanks lsquomuza ime qe me dha pjesen e pare. Gjate xhirimeve te filmit lsquoSplash u dashurova me Daryl Hannah. Vellai im i vertete eshte Woody Harrelson paladini i lirise. Refuzova filmat lsquoPearl Harbour per te qene perkrah Keanu Reeves ne filmin e mrekullueshem lsquoSweet November dhe lsquoShowgirls. Anglishten e kam mesuar duke pare televizor. Programet e preferuara ishin lsquoChips lsquoCheers dhe lsquoMagnum P.I.. lsquoOskar-in tim filantropik do tia jepja Jeff Skoll dhe Ricky Strauss sepse kane themeluar lsquoParticipant Production. Po ashtu edhe Robert Redford Jeff Bezos Mark Cuban dhe George Clooney per angazhimin financiar. Nese nuk do te kishin qene ata do te isha ende ketu duke u zbavitur.


Cmimet

Pervec lsquoOskar-it kam arritur te fitoj shume cmime te tjere te rendesishem. Per shembull lsquoGruaja me e bukur e vitit per lsquoPeople Magazine ne 2002-shin lsquoGruaja e vitit per lsquoEsquire Woman ne 2007-n lsquoGruaja me seksi e planetit per lsquoFHM ne 2008-n lsquoGruaja me seksi per lsquoEmpire Magazine Australia ne 2003 2004 2005 2006. Dhe te mos harrojme lsquoGruaja me e deshiruar ne internet ku munda Cameron Diaz dhe Kate Beckinsale.


Pasionet

Tifoze e Chelsea Celsit dhe Bafana Bafana. Ka dy motore Harley- Davidson dhe dy tatuazhe ne kemben e djathte nje peshk dhe nje lule. Ushqimi i preferuar kuzhina italiane makaronat me fruta deti dhe picat. Adhuron Twitter-in followcharlizecentral. Ka nje pasion per kercimin dhe hipnoterapine. Parfumi i saj Jadore. Veshja e preferuar Dior. Stilisti Galliano Wang Prada Narciso Rodriguez. Floket Nuk heq dore kurre nga biondja.


Pikat e dobeta dhe te forta

Adhuroj kafshet dhe femijet sepse jane krijesa shume te sinqerta. Une jam rritur ne nje ferme ne Afriken e Jugut dhe fale nenes sime kam mesuar se cdo te thote te jesh i pergjegjshem ndaj ketyre krijesave. Kur shoh nje kafshez qe vuan me keputet shpirti ja perse nuk vesh pelice dhe jam nje nga zedheneset e lsquoPeta-s. Ka kaq shume femije ne bote qe kane nevoje per dashuri dhe eshte detyre e jona te bejme dicka per ti ndihmuar. Per kete arsye themelova edhe lsquoHome Field Advantage www.homefieldadvantageproject.org me ndihmen e ambasadoreve si Matt Damon dhe Mia Hamm. Ndertojme fusha futbolli per tu dhene nje mundesi me shume femijeve dhe per te ricikluar ujin e shiut ne shkretetire. Ne 2005-n Charlize themeloi gjithashtu Charlize Theron Africa Outreach Project www.charlizeafricaoutreach.org nje ent qe kujdeset per te ndihmuar familjet afrikane ne rrezik sidomos ato te prekura nga Sida. Shpesh here keta persona nuk mund te kurohen sepse nuk kane mundesi per te perballuar kurat dhe spitalin. Ja perse po krijojme nje rrjet klinikash te levizshme qe mund te takohen me pacientet edhe ne zonat me te varfra rurale te Afrikes se Jugut.


Pro apo kunder martesave te homoseksualeve

Eumlshte absurde te ndalosh martesen mes dy personave nese duhen qofshin keta edhe te te njejtit seks. Eumlshte qesharake te mendosh qe planeti yne nuk ka nevoje per ndihme. Nje shembull Nje peshk i cili eshte drejt zhdukjes Toni Bluefin. Fale ndihmes se Woody Harrelson Elle Macpherson Sienna Miller dhe te tjereve vendosem te lsquobojkotonim sushin e restorantit lsquoNobu te pakten deri sa ta heqin tonin blu nga menyte. Mjafton shume pak per te nisur nje revolucion www.takepart.com.