Një ciklon i fuqishëm ka goditur bregun juglindor të Indisë, duke vrarë më shumë se 30 vetë dhe duke detyruar dhjetëra mijëra të ikin nga shtëpitë e tyre. Zyrtarët po përpiqen të sigurojnë ushqim dhe ujë për njerëzit që strehohen në kampet e ndihmave.


Numri i të vdekurve nga cikloni Gaja shkoi në 33 të dielën, thanë autoritetet në Indi, pasi shërbimet e emergjencës nxituan për të ofruar furnizime jetike për njerëzit që strehohen në më shumë se 400 kampe shtetërore.


Stuhia e fuqishme nisi në disa pjesë të shtetit Tamil Nadu të premten, duke sjellë shira të forta dhe erëra që arrinin në 120 kilometër në orë.


“Deri tani 20 burra, 11 gra dhe dy fëmijë kanë vdekur për shkak të ciklonit”, tha një zyrtar në autoritetin e menaxhimit të fatkeqësive shtetërore, duke shtuar se rreth 180,000 njerëz po strehohen në qendrat e ndihmës.


Shefi i shtetit, Edappadi Palanisëami, tha se shumica e vdekjeve janë shkaktuar nga përmbytja, nga shembja e shtëpive dhe nga goditja elektrike.


Stuhia shkaktoi dëme masive në shtëpi dhe rrugë, duke çrrënjosur 30,000 shtylla energjie elektrike dhe më shumë se 100,000 pemë, shtoi ai.


Qindra punëtorë të emergjencës, si dhe një helikopter detar dhe dy anije u vendosën për të ndihmuar në pastrimin dhe shpërndarjen e ushqimit dhe ujit të pijshëm.


Përfaqësuesit thanë se Gaja do të vazhdojë të lëvizë në perëndim në Keralan fqinje para se të arrijë në Detin Arab. Kjo është stuhia e dytë e madhe që do të godasë në po aq muaj – në tetor, Cyclone Titli goditi shtetin e Orissa, duke vrarë të paktën dy njerëz.


18 nëntor 2018 (gazeta-Shqip.com)