thaciNuk sht ogur i mir pr nj vend, kur zgjedhja e presidentit eklipsohet prej protests masive: forca policie dhe snajperist rreth godins parlamentare, gazlotsjellsi i opozits n salln plenare dhe rrugt e mbushura me protestues q duan ta parandalojn kt zgjedhje. Kt imazh ofroi Kosova n ditn q Hashim Thaçi, deri m tani kryetar i partis m t madhe popullore PDK, ish-kryeministr dhe aktualisht ministr i Jashtm, u zgjodh pr postin m t lart t shtetit. Ish-udhheqsi i UK i cilsuar si hero popullor dhe kryeministr i pavarsis pr nj dekad ka luajtur fijet e politiks n Kosov. Bilanci sht pr fat t keq i zymt: shprthime dhune, konflikt serbo-shqiptar ende i pazgjidhur, krime lufte t pazbardhura, korrupsion galopant, varfri e skajshme, emigracion masiv.


Thait do t’i duhet gjithashtu ta prfaqsoj Kosovn n kohn kur frontet pozit opozit jan t ngrira dhe Kosova faktkisht q pas zgjedhjeve parlamentare m 2014 duket se nuk mund t qeveriset. Parlamenti pr muaj sht paralizuar prej tri partive t opozits. Partia m e madhe opozitare Vetvendosja, q kundrshton pavarsin e kushtzuar, dialogun me Serbin dhe t drejtat pr m shum autonomi t serbve n Kosov, prdor gazin lotsjells si mjet pr arritjen e qllimeve t saj. Qysh nga janari prmes protestave masive n rrug Vetvendosja, AAK dhe Nisma synojn t imponojn zgjedhjet e parakohshme.


Pa orientim dhe t prar


Zgjedhjet e reja vrtet q mund t’i przienin kartat nga e para, por ato nuk do t mund t sjellin hovin e shpresuar pr reformat, q i ka aq t nevojshme vendi: Asnjra nga partit popullore (PDK e LDK) n koalicionin qeveriss dhe as patit n opozit (Vetëvtevendosja, Allianz für die Zukunft Kosovos und Nisma) deri tani nuk kan dhn prgjigjet e duhura pr zgjidhjen e problemeve thelbsor q preokupojn qytetarin. Ato vazhdojn t mbeten t mbrthyera n darn e lufts s egr pr pushtet. Asnjra pal nuk ka ofruar deri m tani opcione konstruktive pr daljen nga ngri poltik. Kosova dhe elita drejtuese e saj duken tani pa shpres t prara si kurr m par.


Figur integruese me shum pikpyetje


Por Kosova nuk ka alternativ: vetm elita politike mundet dhe duhet t’i gjej zgjidhjet mes vedi. Nj kontribut t rndsishm n kt drejtim duhet t jap presidenti i sapozgjedhur Thaçi. Por sht e dyshimt nse ai do t’ia dal t’i bind pr arsyen forcat politike n vend. Thaçi konsiderohet si autokrat, klientelist, konfliktnxits n raport me kundrshtarin dhe sipas opozits ai nuk mund t jet figur integruese. Gjithashtu ai prflitet edhe pr korrupsion e lidhje me krimin e organizuar. Emri i tij madje lakohet edhe n raportin e Kshillit t Europs lidhur me tregtin ilegale t organeve dhe vrasjet me porosi gjat lufts s Kosovs. N fakt t gjitha kto akuza nuk jan zbardhur ende nga drejtsia. Tetmbdhjet vjet pas lufts Kosova ende nuk sht prballur me t shkuarn e vshtir t saj. Me gjas vet elita politike n vend nuk ka interes pr zbardhjen juridike t krimeve t pandehura t lufts, kjo sepse me gjas n listat e hetimit t Gjykats Speciale prfshihen edhe emrat e disa prej figurave drejtuese t pozits dhe opozits.


Dialogu n politikn e brendshme domosdoshmri


Shum nga protagonistt n skenn politike sot kan qen lufttar, q populli i quan heroj t pavarsis. Por sht nj dshtim i turpshm q kta “heroj popullor” nuk jan n gjendje sot t veprojn bashkarisht n mnyr racionale pr ta prkryer procesin e shtetformimit t Kosovs. Nse politika e ka seriozisht me pavarsin, ajo duhet t’u prgjigjet detyrimeve t brendshme dhe atyre ndrkombtare t saj. E ktu bjn pjes dialogu n politikn e brendshme, m shum t drejta minoritetit serb n Kosov dhe kompromiset e dhimbshme me Serbin. Nse Thaçi do ta prezantoj me sukses vendin e tij ai duhet t’i orientoj forcat politike dhe qyetaret e qytetart e Kosovs drejt diaogut dhe kompromiseve. Nse ai nuk ia del ksaj, kaosi sht i paraprogramuar dhe pavarsia rrezikon t mbetet e paprkryer.


27 shkurt 2016 (gazeta-Shqip.com)/DW