Tiran (start)- Sekretarja e Marrdhnieve me Jasht n Partin Socialiste Arta Dade deklaroi srish sot, se shqetsimet e opozits pr ndrhyrjen e qeveris n gjyqsor jan evidente. Deklaratn e saj, Dade e ka mbshtetur edhe nj diskutim t djeshm t prfaqsuesve t EURALIUS.PS sht e shqetsuar q pakti pr drejtsin, i propozuar prej saj ku qartazi merr udh filozofia jon pr reformn n drejtsi, nuk gjeti mbshtetje nga mazhoranca dhe nuk ka se si t ndodh ndryshe, pr sa koh q filozofia e mazhorancs pr kt reform sht diametralisht e kundrt me vizionin ton. Filozofia e mazhorancs bazohet n arnime t pjesshme, emrime partizane dhe shkarkime t atyre q dalin jasht kontrollit t politiks s saj-theksoi Dade pr mediat.Gjat konferencs s shtypit, Dade ka falnderuar firmosjen nga ana e presidentit amerikan Xhorxh Bush, t protokollit t antarsimit t Shqipris pr n NATO. Meritat pr kt antarsim, sipas Dades jan edhe t Partis Socialiste.