Prindrit duhet t shfrytzojn kohn e lir t ciln e kalojn n shtpi pr t'u treguar fmijve dashuri dhe dhembshuri. Nj nga mnyrat sht q edhe punt rutine shtpiake jan nj rast i cili duhet shfrytzuar pr t krijuar lidhje sa m t mira me fmijt.Specialistt theksojn se fmijt i marrin njohurit e prgjithshme mbi lidhjet shoqrore nga nna dhe babai dhe vihet re se t gjith ata fmij t cilt duhen n shtpi msojn ta ndajn kt dashuri edhe me t tjert gjat jets s tyre.Prindrit duhet t ken shum kujdes n shfaqjen e dashuris e dhembshuris fizike edhe ndaj fmijve m t mdhenj ndrkoh q n shtpi sht shtuar edhe nj antar tjetr i ri dhe pr kt shkak t gjitha ledhatimet e prindit trhiqen nga fmija m i vogl.Psikologt vn n dukje rndsin e madhe q ka pr fmijt koha e kaluar bashk me prindrit e tyre dhe kta t fundit duhet ta shfaqin shprehimisht dashurin q kan ndaj fmije t tyre. Prindrit nuk duhet t bjn dallime n kalimin e kohs s lir ndrmjet fmijve, duhett shfrytzojn m s miri cdo moment t kaluar bashk p.sh. mund te ndiheni shum t lidhur me njri tjetrin edhe kur jeni duke lexuar nj libr apo edhe duke
pun shtpie.Psikologt e ksaj moshe delikate vn re q problemet m t thjeshta n zgjidhje I prkasin atij grupi fmijsh prindrit e t cilve u kan kushtuar koh dhe rndsi edukimit nj m nj dhe kan qn t rregullt n ndarjen e kohs ndrmjet fmijve. Gjithashtu, psikologt prcaktojn q edhe mbajtja e kontakteve te rregullta me an t telefonit qoft edhe emailit, pr ata fmij t cilt nuk kan mundsit t'i shohin prindrit cdo dit, ka nj ndikim mjaft pozitiv sepse fmija megjith mungesn e nj prindi e ndjen veten mes nj famlijeje q e do dhe prkujdeset pr t. ,Kshilla pr prindrit:Bjani t ditur q jeni t interesuar pr ta duke I
vazhdimisht pyetje mbi detyrat e shtpis, shkolln apo projekte t tjera.Ndani me fmijt tuaj emocionet q ata provojn gjat kohs q kalojn n natyre, apo duke luajtur me rr apo lojra t tjera n ajr t pastr.Msojani m an t sjelljeve tuaja mnyrn se si duhet t ruaj dhe t kujdeset pr marrdhniet shoqrore duke jupatur ju si shembullin e tij kryesor.Silluni me dashuri dhe respect ndaj bashkshortit tuaj n mnyr q t bheni nj guid e mir pr fmijn tuaj kur ai t rritet.Tregojini q jeni sensibl ndaj ndjenjave t tij duke I dhn koh pr ta dgjuar.Fmija mson nga ju n cdo moment kshtu q duhet t ndani nj koh t posacme cdo jav q ta kaloni bashk si familje.Dfrehuni duke kalur koh bashk m familjen, gjat kohs s mngjesit t dits s diel, duke I dhn bashk biciklets ne natyr apo edhe duke luajtur mbasditeve lojra tavoline.