Moratoriumi i skafeve ka prfshir n nj debat deputett e maxhorancs dhe prfaqsuesit e Ministris s Brendshme n Komisionin e Siguris. Ndonse u pranua nga t gjith se n kontekstin juridik sht nj mas q ka dhn efekte pozitive gjat tre viteve n luftn kundr trafiqeve ilegale dhe lndve narkotike, deputeti Paulin Strkaj dhe ai Flamur Hoxha kundrshtuan amendimin q sipas tyre sht
n draft, prsa i prket ndalimit dhe pr lundrim t mjeteve motorike sportive si skuterat. Sipas prfaqsuesit t Ministris s Brendshme ndalimi i ktyre mjeteve sportive ujore u b pasi fuqia morotike e tyre sht par nga ekspertt si mundsi trafikimi t lndve narkotike.
Me shumic votash Komisioni i Siguris vendosi q gjat seancs plenare t diskutohen pikrisht kundrshtit e hasura n diskutimin e draftit q synon t zgjase dhe tre vjet t tjera efektin juridik pr ndalimin e skafeve.