brbrTensionimi i marredhenieve diplomatike mes Shqiperise dhe Serbise eshte reflektuar edhe ne nje lloj beteje ne rrjetet sociale mes dy kryeministravebr
Kreu i qeverise serbe i ktheu pergjigje deklarates te homologut shqiptar Rama ne Tuitter se Shqiperia e Madhe eshte vetem nje makth i serbeve e jo projekt konkretbr
Por Vucic shmang thelbin e deklarates se Rames Kryeministri serb spekulon kur thote se makthi i Shqiperise se madhe nuk eshte vetem i serbeve por i te gjitheve madje edhe i Europes Absurdja eshte fakti se kjo permendet nga kryeministri i nje vendi qe ka kryer kater luftera ne fund te shekullit te 20-te ne mes te Europes per nje Serbi te madhe Ndersa shume shqiptare ka vetem viktima te ketyre lufteravebrbr
brbrNjerezit qe thone se Shqiperia e Madhe eshte makthi yne kane absolutisht te drejte Por ai nuk eshte vetem makthi yne eshte makthi i Europes eshte makthi i njerezimit dhe ne do te bejme me te miren per te parandaluar qe bota te futet ne kete makth Ne shpresojme se shqiptaret normale ta kuptojne ketebrbr
brbrNe postimin e meparshem te kryeministrit Rama verehej nje perpjekje per ti qetesuar te gjithe kur shprehej se nuk ekziston nje projekt i Shqiperise se Madhe dhe se ky eshte thjesht nje makth i serbeve vendi i te cileve do te kthehet ne normalitet vetem kur ta kuptoje ketebrbr
brbrGjate se premtes pasdite kryeministri serb Vucic duke vijuar ta mbaje te tensionuar situaten tha per Reuters se pala serbe ende nuk e ka vendosur nese do ta mireprese kryeministrin Rama ne viziten e programuar ne Serbi me 22 tetor edhe pse ky i fundit ka shprehur vazhdimisht gatishmerine per te shkuar nese pritet nga Beogradi zyrtarbr
Por ne fakt duket se thelbi i hezitimit te pales sere qendron ne piken e fundit te agjendes se kryeministrit Rama Nje agjende kjo e bardhur nje dite me pare edhe nga Vizion Plus Vizita zyrtare edhe pse parashikon shetitje ne kembe ne Beograd takime te te gjitha niveleve dhe konference per shtyp ne te vertete do te kulmoje me nje miting ne Sheshin Liria ne Luginen e Presheves kryeqendra e shqiptareve ne Serbi Ne kete shesh eshte parashikuar nje fjalim publik para qytetareve Duket se kjo eshte pika qe serbet shpresojne te negociojne ndersa kane deklaruar se do ta marrin kete brenda fundjaves vendimin per te pritur apo jo delegacionin zyrtarbrbr
br