Kshilli Amerikan i Kombit Shqiptar (NAAC) ka dnuar me forc sulmin e planifikuar mbi bazn ushtarake Fort Dix nga nj grup njerzish q u raportua se po planifikonin nj sulm terrorist mbi kt baz. Gjithashtu prgzojm dhe autoritetet e forcave ligjore pr intuitn e vet kundr komplotuesve duke parandaluar kshtu nj tragjedi t mundshme. Ndrkoh q ende lshoheshin detaje t reja u raportua se kta individ, t cilt po komplotonin per nje sulm mbi bazn ushtarake amerikane Fort Dix, ishin persona me origjine kombsie nga Jordania,Turqia dhe Maqedonia dhe u personifikuan si persona me pikpamje radikale xhihadi.Ne si shqiptar, n tragjedin e 9/11 kemi humbur vllezrit tan n WTC dhe kemi luftuar me zell prkrah trupave amerikane n Afganistan dhe Irak n luftn kundr terrrorizmit q udhhoqi Amerika , duke vuajtur n mnyr domethnse dhe pasojat q mbart. Ne jemi n veanti shume t ndjeshm ndaj ktyre akteve t ktyre personave, t cilt disa prej tyre duket se jan me origjin ballkanase, dhe pr motive politike t paplqyeshme u tentua t prshkruhej se kto akte i kan
shqiptart. Por , ne si shqiptar, kemi qen dhe jemi m pro amerikan n bot tha n nj deklarat zyrtare drejtori ekzekutiv i Kshillit Amerikan i Kombit Shqiptar z. Avni Mustafaj.Si popull, shqiptart kan pasur prqindjem m t madhe t besimtarve me besime t ndryshm t feve kryesore n bot dhe kurr nuk kemi vuajtur nga grindjet ndrfetare mes popullit. N fakt ne kemi luajtur nj rol model n Evrop dhe prfaqsojm t vetmin komb n Europ q ka shptuar 100 pr qind gjith popullin me besimi ifut gjat Lufts s Dyt Botrore. Pr m tepr ne u kemi mundsuar nj qiell t sigurt gjith ifutve q ia mbathn nga holokausti pr n Shqipri. Ne kemi aspiratat tona pr tu bashkuar me NATO-n n vitin e ardhshm dhe po punojme si me SHBA-n ashtu dhe me vendet e tjera demokratike Perndimore pr t themeluar nj Kosov t pavarur e cila do ket nje rol global pr tolerancen ndrfetare dhe at etnikeM pas z.Mustafaj konstatoi se Baza Fort Dix, sht vendi unik special pr shqiptart pasi ishte vendi ku refugjatt e larguar nga spastrimi etnik nga Kosova u morn nga kampet e refugjatve n Maqedoni dhe u solln n SHBA. Refugjatt u regjistruan dhe atyre iu afruan nj numr i konsiderushm shrbimesh dhe asistence pr fillimin e nj jete t re n Amerik. Ne t gjith jemi t lehtsuar q kjo kjo tragjedi e mundshme u shmang dhe krkojm t sillen menjher para drejtsis gjith ata q tentuan t lndonin burrat dhe grat e pafajshm t shrbimeve AmerikaneLidhjet Amerikano-Shqiptare shnojn 85 vjetorin e tyre kt vit dhe kto lidhje mes nesh skan qen kurr m t forta. Faktikisht n Qershor t ktij viti Presidenti i Ameriks George . Bush do bj nj vizit historike pr shqiprin n mbshtetje t saj pr krkesn e antarsimit n NATO. Mijra shqiptar amerikan kan shrbyer dhe vazhdojn t shrbejn me krenari n ushtrin Amerikane dhe ushtart nga Shqipria shrbejn krah pr krah me ushtart Amerikan n Irak, Afganistan dhe n disa vende t tjera.Ne, si popull q i dham bots simbolin m t madh t paqes, Nn Terezn, shpresojme t vazhdojm punn e saj n kontributin pr t eleminuar urrejtjet fetare nga bota dhe t promovojm nj bashkjetes t paqme mes gjith njerzve shtoi z. MustafajNAA-ja sht nj organizat jofitimprurse e dedikuar pr mbrojtjen e shqiptarve dhe promovimin e paqes, zhvillimit ekonomik n Ballkan duke nxitur nj polkitik demokratike, promovuar respekt pr t Drejtat e Nerzve dhe drejton programe pr zhvillim dhe edukim. http://www.naac.orgPrktheu: Roland inari