Transmetuar me 01052015 - 1521
Oerd Bylykbashi

PUBLICITET

Tirane 1 maj 2015 NOAal- Partia Demokratike thote se drafti i mazhorances per dekriminalizmimin eshte nje kopje per te mbrojtur kriminalizimin banditet ne Parlament dhe lejimin e banditeve per te kandiduar ne 21 qershorbr
br
Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi njeheresh kryetar i komisionit per dekriminalizimin deklaroi per mediat se prej 24 dhjetorit kur u ra dakort per marreveshjen e dekriminalizimit Edi Rama nuk ka paraqitur asnje draft asnje alternative se si ai mendon te realizoje kete proces jetik per vendin per te cliruar Parlamentin dhe politiken nga te inkriminuarit e per te pamundesuar kandidimin e personave me rekorde kriminale ne zgjedhjet e 21 qershoritbr
br
Ne vijim ai tha se Partia Demokratike deklaron se drafti i lexuar dje nga deputeti Balla eshte drafti i opozites por tinezisht i jane hequr instrumentet kryesore 1-Heqja e instrumentit te masave te sigurimit personal si arresti me burg apo arrest shtepie per krime te renda nga drafti yne heq mundesine e perjashtimit te kandidateve me te shkuar kriminale per krime te renda duke nxjerre si te paster Ramen me Bushin Ramen me Rroshin Ramen me Ndoken e te pakten 15 deputete te tjere 2- Heqja e instrumentit te verifikimit per kandidatet e listave te 2013-es qe do  te marrin mandatin per shkak te largimit te deputeteve qe kandidojne me 21 qershor apo lene mandatin heq mundesine qe te kontrollohen kandidatet me te shkuar kriminale qe po presin te futen ne parlament 3-Heqja e instrumentit te verifikimit nepermjet shenjave daktiloskopike e ben te pamundur verifikimin e personave me te pakten 4 emra te ndryshem pra emrat e artit ne krim ne kerkim nderkombetar dhe kjo eshte bere enkas per te shpetuar Rroshin Frrokun apo deputete e kandidate bashkiake te tjerebr
br
Bylykbashi shprehet se paraqitja e draftit te Partise Demokratike pa instrumentet e domosdoshem eshte vetem nje farse per tiu fshehur pergjegjesise se futjes se banditeve ne Parlament dhe futjes se banditeve ne listat e 21 qershoritbr
br
Sipas tij ajo cka lexoi dje Balla eshte nje gjethe fiku jo per te bere dekriminalizimin por per  ta mbuluar ate per te genjyer nderkombetaret dhe per ti dhene nje shans te arte krimit te vazhdoje sundimin te vazhdoje kandidiminaynoaalbr
br
Komentoni mbi kete lajm me poshte Nese keni dicka per te raportuar mbi kete teme na shkruani tek prnoaal

lang enUS

p idlastbrbr