Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtm, z. Ilir Meta, dhe ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami, vizituan dje Kombinatin Mekanik Ushtarak t Polianit. N kt vizit ata shoqroheshin nga zv.ministri i Mbrojtjes, Ekrem Spahia, dhe zv.shefi i Shtabit t Prgjithshm, kundradmiral Kristaq Gerveni. N Kombinatin e Polianit kishin ardhur edhe prfaqsues t kompanis amerikane CUBIC, prfaqsues t pushtetit vendor, ushtarak t lart dhe drejtor nga Ministria e Mbrojtjes etj. Qllimi i vizits s djeshme ishte inspektimi nga afr i linjave t demontimit t municioneve t teprta t ngritura n kt kombinat. Drejtori i kombinatit, Lulzim Gojka, i njohu t pranishmit me punn e
dhe arritjet e shnuara n procesin e demontimit t municioneve t teprta, si dhe problemet e evidencuara gjat realizimit t ktij procesi. Zv.kryeministri, z. Ilir Meta, vlersoi punn e
n Kombinatin e Polianit, por edhe nga Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura pr demontimin e municioneve dhe armatimeve t teprta, me qllim prmbushjen sa m shpejt t ktij objektivi t rndsishm, q Shqipria t kthehet n nj vend i demilitarizuar. Ai trhoqi vmendjen pr t rritur m shum kujdesin dhe krkesn e llogaris pr forcimin e masave t sigurimit teknik, me qllim q ky proces t realizohet jo vetm n koh, por edhe pa asnj incident dhe humbje n njerz. Gjithashtu, z. Meta garantoi mbshtetjen e plot t qeveris pr kurorzimin me sukses t plot t procesit t demontimit t municioneve t teprta, duke e cilsuar kt proces si nj nga prioritet edhe pr qeverin. “Qeveria shqiptare, - tha ai, - po bashkpunon ngusht me SHBA, q brenda ktij viti t organizojm n Tiran nj konferenc pr procesin e demontimit t municioneve, konferenc q me siguri do t ndikoj n prshpejtimin dhe realizimin e ktij objektivi t madh”.