Golat e Konoplyanka dhe Naldo i kanë dhënë fitoren në derbin e Ruhrit që u zhvillua të dielën. Disfata ka ardhur me një çmim të madh për Dortmund, pasi sulmuesi kryesor i klubit është larguar me barelë nga fusha.


Dëmtimi i Batshuayi, që erdhi pasi ishin pësuar dy golat, ishte si pasojë e një ndërhyrjeje horror nga ish-mesfushori i Tottenham Stambouli.


Frika është e madhe, duke parë pamjet e dëmtimit, për një frakturë serioze, me Jan Aage Fjortoft që ka shkruar në Twitter: Lajme të këqija për Dortmund. Mesa duket Batshuayi ka thyer këmbën.


Gjithsesi, pritet që testet të bëhen paraditen e së hënës për të marrë vesh nivelin e dëmtimit.


Schalke me këtë fitore është shkëputur nga Dortmund në renditjen e Bundesliga-s dhe me shumë mundësi këtë sezon do ta mbyllë në vend të dytë, pas shumë kokësh.


16 prill 2018 (gazeta-shqip.com)