Prej disa ditësh vijon një debat i ashpër në distancë, madje edhe me fyerje të rënda midis ish-deputetit të PD Oerd Bylykbashi dhe kolegut të tij të mbetur në Parlament, pas djegies së mandateve, Myslikm Murrizi.


Pasi e etiketoi si deputet plastmasi, Bylykbashi u sulmua nga Murrizi, i cili e quajti plehra komuniste dhe Bylykyun e Bashës, ndërsa nuk kurseu as familjarët e ish-ligjvënësit duke thënë se kanë qenë komisioner të PS në zgjedhje deri në 2000.


Ndërkohë, që Bylykkbashi reagoi sërish nëpërmjet një interviste në Pamorama, duke thënë se Murrizi është deputet sere, i çelur në inkubator, ky i fundit pas 24 orëve me një postim të gjatë në Facebook përfshin në debat edhe Lulzim Bashën.


Ai e fton Bylkybashin që bashkë me kryetarin e PD të shkojnë të kandidojnë në Lushnje kur të ndryshojë sistemi zgjedhor, pra të kthehen me shumë gjas listat e hapura.


Murrizi gjithashtu i quan Bashën dhe Bylykbashin, birbo.


Postimi i Murrizit:


DY BIRBO QE KANE TE NJEJTIN HALL


Prej vitit 2013 qe kane qene te bere SYNET nga gjuha, kane tre dite qe belbezojne nga halli te njenjtin refren


Te ejten lehu i pari bylyku i Bashes


Te premten mbajti iso vete Basha i Bylykut


Sot paska lehur perseri Bylyku i Bashes


Çfar halli i ka rene qe kane tre dite qe belbezojne per reformen zgjedhore, ligjin kodin dhe demokracine ne parti????


Po pse ore z Basha nga kush do ta çlirosh PD???


Kush ta ka zaptuar prej korrikut te vitit 2013??


Kush e ka penguar demokracine e brendeshme ne PD Ti apo Bylyku dhe bylyket qe ke mbledhur rreth vetes???


Ti ju paske thene studenteve qe do zgjedhesh kanidatet nga vota e antaresise????


HAHAHAHAHA


Po ti nuk guxove te zgjedhesh kryetaret e degeve me gare ne vitin 2018 sepse u tmerrove nga gara reale qe per hire te se vertetes pati ne zgjedhjet e PD ne qershor te vitit 2014


Aq i frikesuar ke qene nga ata kryetare dege qe u zgjodhen ne qershor te vitit 2014, saqe me shume se gjysmen i shkarkove si arbitrare ne vitin 2016


Dhe ATA qe ngelen i hoqe ne vitin 2018 duke bere zgjedhjet me te pista ndonjehere brenda PD qysh nga dhjetori 1990


Ti flet per vote te antaresise?????


Une ta kam kerkuar ne zyre qe ne Lushnje te votohem me te gjithe kanidatet nje antare nje vote per kryetar te PD dega Lushnje, dhe ty desh te ra te fiket


Po ti shkarkove Osman Stafen e zgjedhur me gare dhe emerove si sekretar i pare bylykun tend pa vote qe nuk e pordhi asnje demokrat prej 2 vitesh dhe nuk guxoi te hapi dot zyren e PD Durres


A e ke mare vesh pse???


Se Durresi dhe aq me shume demokratet durresak e njohin me rrenje e dege me dhembe e dhemballe se çfar plehre eshte bylyku jot dhe nga çfare familje vjen


Ti z Basha dhe bylyku jot nuk e doni kurre voten e antaresise dhe te qytetareve sepse jeni me vite drite te shkeputur NGA QYTETARET


Pjella bastarde e gjenezes spiuno-komuniste shpreh mllef kur qytetaret lushnjare i trajton me perbuzje duke i quajtur si qytetare plasmasi


Do te thoni ju se nga e ka degjuar ky kopil kete shprehje??


Nga familja e tij spiuno enveristo komuniste prej 3 brezash( gjysh samiu, baba qeremi, mani luçi) qe te brymosur me enverizem, perçmonin çdo qytetare tjeter qe nuk ishte komunist spiun dhe liberal ne vlera njerezore si soji tyre i piste


Prej 3 pale zgjedhjesh ( 2013,2015.2017) ne çdo zone te Durresit ku punoi dhe beri fushate ky bylyku jot, rezultati iku grope nga njera radhe ne tjetren


Si mund te rrespektojne qytetaret nje vemje qe fsheh 11 vjet te kaluaren e tij, sepse i vjen turp te shkruaj qe nga viti 1996 kur ka mbaruar fakultetin deri ne vitin 2007 kur zevendesoj si mbajtes traste dike ne kryeministri, nuk thote ku ka qene???


Ke qene me vdekje klinike o bylyk i bashes??


Apo ke qene refugjat pas mamit??


Thuaje o bylyk se nuk eshte turp te kesh qene emigrant, edhe po ke qene pas mamit


Thuaje se nuk ta mer per keq Basha more burre se njelloj si ti ka qene edhe ai nga viti 1992-2005


Dy vjet para teje ka ardhur


Ndaj te dukem si deputet inkubatori une o bylyk se kur une kam qene deputet ne vitet 1997-2001, ti dhe basha nuk dihet se ne cilin inkubatore ngroheshit per tu çelur njeri ne vitin 2005 e tjerti ne vitin 2007 si zogj me glase ne By….


Kur te ndryshoj sistemi i kalbur zgjedhor dhe kur deputetet ti zgjedhin qytetaret o me sistem mazhoritare o me lista te hapura ju ftoj publikisht te dy ju birbo qe keni te njenjtin hall, te kanidoni tek qytetaret e nderuar lushnjare, qe goja e qelbur e juaja i ka etiketuar si qytetare plasmasi, qe te merni si kusur nga nje tufe PRASI( preshi)