Pas deklaratave gjatë fundjavës të dy figurave të rëndësishme të LSI-së për dëshirën për ta parë kreun e partisë së tyre sërish kryeministër të vendit, ka reaguar deputeti socialist, Vladimir Kosta.


Kosta ka publikuar një status ku bën të ditur qëndrimin e tij lidhur me deklaratën e ministers Klajda Gjosha dhe ministrit Edmond Panariti.


Në statusin e tij, Kosta shprehet se ky është edhe qëndrimi i socialistëve të thjeshtë.


Ja çfarë shkruan ai:


“Që PD kërkon largimin e Ramës nuk është ndonjë çudi, e ka kërkuar që ditën e parë që Rama mori detyrën. Çdo parti që është në opozitë qëllimin kryesor ka të largojë Kryeministrin, njeriun që i hoqi asaj pushtetin. Ndaj nuk ja vlen të zgjatemi me idetë idiote që vijnë nga çadra e bulevardit.


Por në situatën kur kërkohet largimi i Qeverisë së PS, deklarimet e ministrave të aleatit tonë kryesor se Kryeministri duhet të jetë nga radhët e tyre, ngjajnë më e pakta jashtë realitetit.


Si biznesmen dhe politikan unë i kuptoj deklaratat e znj. Gjosha dhe z. Panariti. Kanë të drejtë që të endërrojnë Ilir Metën kryeministër, ndaj janë dhe në LSI.


Patjetër që duhet ta shohin Metën si Kryeministër, por pasi të fitojë shumicën e votave të vetëm, pa aleancë. Nëse i vetëm fiton qoftë edhe 25 % të vendeve në Parlament, hallall ia bëjmë postin e kryeministrit!


Por aktualisht, çështjen e Kryeministrit e ka zgjidhur Kushtetuta se cilës forcë politike i takon. Deklarime të tilla zakonisht bëhen edhe nga parti më të vogla në kohë fushate dhe unë nuk di të ketë nisur fushata ende. Nëse doni Kryeministrin, dilni më vete dhe provojeni ta merrni.


Ndërkohë, për sa kohë na quani dhe u quajmë aleatë silluni si të tillë, të paktën publikisht.


Personalisht e kam shprehur mendimin tim për këtë koalicion edhe më parë. Kryeministrit tim do ti kërkoja që më shumë se llogaritë në tavolinë, më shumë se sondazhet apo analistët të dëgjonte elektoratin e PS-së për të ardhmen e koalicionit. Mendimet e socialistëve të thjeshtë dhe strukturave të partisë në bazë, janë analiza dhe sondazhi më i mirë i asaj që duhet të ndodh për koalicionin mes PS dhe LSI. Baza e socialistëve është shumë herë më e qartë për atë që është interes i Partisë Socialiste; mosvazhdimin e koalicionit me LSI-në.


E them këtë, sepse më rezulton se këshillat dhe mendimet e urta të ndonjë deputeteti të PS-së mbi dobinë e koalicionit nuk janë në interesin tonë, por të aleatit. Ka deputetë socialistë që sot shpalosin forcën apo avantazhet e LSI dhe kanë filluar mendojnë njëlloj si ministrat apo deputetët e LSI.


Ndaj PS-ja , duhet të dëgjojë bazën socialiste, e cila e thotë hapur dhe qartë se më shumë humbëm se fituam nga aleanca me LSI. Nëse në 2013 u bë një gabim që po na kushton shtrenjtë është koha të mos përsëritet më. Sepse tani edhe PD nuk po kërkon largimin e qeverisë PS-LSI, por vetëm largimin e PS”.