Derbi i Milanos eshte mbi te gjitha derbi i tifozeve Pertej rivalitetit mes dy prej ekipeve me te titulluara ne Itali Milan-Inter eshte sfida qe ka fituar popullaritet dhe per ngjyrat e koreografite e tifozevebr
br
Ne njerin krah ate verior qendrojne tifozet zikalter te Interit e ne krahun jugor ata kuqezinj te Milanitbr
br
Ne Itali nje nder aspektet me interesante te futbollit jane dhe koreografite qe pak praktikohen ne vende te tjera te perendimit duke qene deri diku nje thurje mes kultures artistike te italianeve dhe dashurise per lojenbr
br
Rivalitet por jo urrejte ironi por jo dhune Milanezet dine sesi ta shijojne nje derbi qe per ta eshte pak a shume nje pasarele ku ata shpalosin me shume hijeshi stilin dhe modelin e tyre te te mbeshteturit te skuadres se zemres duke i bere tifozet te jene nje pjese e pandashme e kesaj sfide aq shume madje sa te dyja keto tifozeri jane po aq te njohura sa dhe dy klubet e tyrebr
br
Te shumte jane madje dhe tifozet e botes se politikes artit e spektaklit qe mbeshtesin Milanin e Interinbr
br
Por pertej menyres se moderuar e te kulturuar ne perkrahje te ekipeve te tyre dicka mbetet e perbashket ashtu si ne cdo derbi tjeter te botes dhe per ate te Milanos rezultati perfundimtarbr
br
Ne kete pike as tifozet e Interit dhe as ata te Milanit nuk firmosin per barazimin

lang enUS

p idlastbrbr