Në intervistën për Zërin e Amerikës, Presidenti Ilir Meta ka folur edhe për çështjen Cakaj, për të cilën pati një përplasje të ashpër me kryeministrin Edi Rama kur refuzoi ta drektronte si ministër të Jashtëm 28-vjeçarin.


Meta ka vlerësuar punën e Ditmir Bushatit në krye të MEPJ, kryesisht për rivendosjen e një raporti miqësor më Greqinë dhe çuarjen përpara të marrëveshjes për detin sipas Kushtetutës.


Por i pyetur nga VOA seç qëndrim do të mbajë ai tani që kryeministri ia delegoi detyrën e ministrit të Jashtëm, Gent Cakajt, Meta tha se ai njeh si Kryediplomat të Shqipërisë vetëm Ramën.


INTERVISTA:


Ilir Meta: Do t doja t bja nj korigjim. Duke iu referuar asaj çfar ka shprehur ish-kandidati pr ministr t jashtm: nuk kishte t bnte me çshtjen e negociatave me Greqin, por kishte t bnte me nj qndrim t shprehur prej tij n lidhje me nj kocept t ri, q ka dal pr korigjime t prgjithshme territoriale n Ballkanin perndimor, sepse nuk ka lidhje me kt çshtje. Ndrsa çshtjen e marrdhnieve me Greqin e lidha thjesht me vendimin q sht n fuqi t Gjykats Kushtetuese pr shkak t marrveshjes s mparshme, q u rrzua pas krkess s Partis Socialiste, i cili prcakton se cilat jan kompetencat e Presidentit dhe t çdo institucioni n fushn e politiks s jashtme pr lidhjen e marrveshjeve ndrkombtare.


Pr t ardhur n thelbin e pyetjes tuaj, se nuk doja t lija nj keqkuptim: Presidenti e ka shum t qart dhe autorizon vetm ministrin e jashtm, i cili n kt rast sht vet kryeministri, me krkesn e tij, dhe ai quhet zoti Edi Rama.


Zri i Ameriks: Ai transferoi kompetencat tek zoti Cakaj.


Ilir Meta: Un e kam shum t qart se cila sht detyra ime dhe cili sht detyrimi im kushtetues.


Zri i Ameriks: Jemi ende te bisedimet me Greqin. Ndrsa u duk se palt ishin shum afr arritjes s nj marrveshje ose prfundimit t negociatave, duket se çshtjet kan mbetur pezull, jan ln n harres. A mendoni se ka ende shpres, se mund t arrihet nj marrveshje s shpejti, ose ku sht statusi i ksaj marrveshje?


Ilir Meta: Besoj se un i kam prmbushur dhe vazhdoj ti prmbush me prgjegjsi t gjitha detyrimet e mia kushtetuese si President i Republiks dhe pr kt nj ndihm t madhe kam nga vet vendimi i Gjykats Kushtetuese pr kt çshtje dhe pr çdo marrveshje t ngjashme t ktij karakteri dhe do t vazhdoj n kt mnyr deri n fund. Jam shum i interesuar q kjo çshtje t ishte zgjidhur q dje, pra, dhe jo sot apo nesr. Gjithmon referuar Kushtetuts dhe vendimit t Gjykats Kushtetuese t Republiks s Shqipris, n mnyr q t hidhet nj hap tjetr prpara edhe n marrdhniet tona me fqinjin jugor.