Shpesh mund t dgjohet se gruas gjat shtatzanis i jan prishur dhmbt. Kjo arsyetohet me nevojn e zmadhuar pr kalcium nga ana e gruas shtatzan, dhe shfrytzohet ai i dhmbve.Kalciumi n dhmb sht n form t bashkdyzimit stabil, e cila krijohet gjat mineralizimit t dhmbit dhe ky proces sht i pakthyeshm, pr dallim nga kalciumi n asht i cili sht n form t till q sipas nevojs leht mund t kaloj n qarkullimin e gjakut, ose nga atje t vendoset n asht. Domethn, nse me an t ushqimit nuk mirret sasi e mjaftueshme e kalciumit, kjo munges do t kompenzohet me harxhimin e kalciumit nga ashti, e jo nga pjest e dhmbit.sht vrejtur se te grat shtatzn sht m e prhapur kaviteti, por shkaqet krkohen n vend tjetr. Gjat kohs s shtatzanis, shum shpesh paraqiten vjellje, dhe me vet at paraqitet acidivitet m i madh n goj, q mundson kushte t volitshme pr shumimin e bakterieve dhe demineralizimin e emalit.Te grat shtatzn, pr shkak t koncentrimit t madh progesteronit, shpesh gingiva ka ndezje( ka kuqzim, t enjtur, dhimbje, gjakderdhje etj). Ktu shpesh krijohen t ashtuquajturat xhepa t rrejshm n t cilat grumbullohet ushqimi dhe vjen deri te prishja e dhmbit. Gruas shtatzn i kshillohet q rregullisht te keshillohet me stomatologun, gjat tr shtatzanis, gjat s cils do t jet rregullisht e kontrolluar dhe kshilluar pr kujdes t drejt t gojs dhe dhmbve.Gruaja, sapo t marr vesh pr shtatzanin, duhet te takoje stomatologun.Kurimi i dhmbve gjat shtatzanis apo jo?Kjo sht njra ndr pyetjet m t parashtruara te gruaja shtatzn. Prgjigja sht po, mund t kurohen dhmbt. Stomatologu sht ai q do te gjeje metodn m t mir dhe m t padhimbshme pr kurim, pa e dmtuar frytin.Heqja e dhmbve te gruaja shtatzn apo jo?Shpesh te gruaja shtatzn ekziston frik pr heqjen e dhmbve, duke menduar se duke marr anestezion e dmton frytin. Ndoshta deri diku kjo frik sht e arsyeshme, nse ekstraktimi bhet gjat 4 muajve t par t shtatzanis ose n muajin e 8 t shatzanis. Heqja e dhmbve ndrmjet ksaj periudhe, nse sht e domosdoshme mund t kryhet por vetm n konsult me gjinekologun am i cili e prcjell shtatzanin.A mundet gjat shtatzanis t kryhet inizimi me rentgen i dhmbve apo jo?Ndonjher sht e nevojshme t kryhet inizimi me rentgen i dhmbve, por edhe pr at ekzistojn disa kushte. Kjo procedur nuk mund t kryhet vetm n 12 javt e par t shtatzanis. Pas ksaj periudhe sht i lejuar inizimi, por vetm me aparat t rregullt dhe modern, n t cilin rregullisht jan kryer kontroll dhe masa mbrojtse sa i prket sasis s rrezatimit qe e lshon.ndodh me prdorimin e antibiotikve gjat shtatzanis?Nse gjat shtatzanis sht e nevojshme t prdoren antibiotikt, ajo duhet t kryhet me konsult paraprake me gjinekologun. Nga aspekti stomatologjik ndalohet prdorimi i antibiotikve nga grupa tetraciklin, t cilt nse prdoren gjat shtatzanis, mundet q prgjithmon tju ngjyrohen dhmbt, dhe ta prishin zhvillimin e eshtrave dhe thonjve.