Shqipria dhe Gjermania do t ken m shum mundsi t bashkpunoj mes prfaqsive t bizneseve prkatse. N Gjermani sht hapur tashm nj zyr prfaqsie e Dhoms s Tregtis s Tirans. Kryetari i Dhoms s Tregtis dhe Industris Tiran, Nikolin Jaka, mori pjes n konferencn ekonomike gjermano-shqiptare “Potencialet e rritjes, infrastruktura, logjistika, tregtia”, mbajtur n Hamburg t Gjermanis. N kt aktivitet realizuar nga Dhoma e Tregtis s Hamburgut merrnin pjes dhe ministri i Tregtis, Ekonomis dhe Energjetiks, Dritan Prifti, zv.ministri i Transporteve, Ernest Noka, si dhe prfaqsues t biznesit shqiptar dhe gjerman. N forumin pr Logjistika-Shrbimet dhe Ndrmarrjet, kryetari i Dhoms s Tregtis Tiran, zoti Jaka, u shpreh se “forumi i biznesit q po zhvillohet ktu sht mnyra m e mir pr t lidhur midis tyre siprmarrjet e t dy vendeve dhe gjithashtu sht nj rast i mire pr t lanuar rolin inkurajues dhe t pazvendsueshm t shoqatave t biznesit”. Sipas zotit Jaka, biznesi shqiptar n Gjermani vjen me dimensione krejt t reja. Ministri i Ekonomis, zoti Prifti dhe zv.ministri i Transporteve, Noka, kan ftuar investitort gjerman t vijn n Shqipri. E pr t qen sa m afr komunitetit t biznesit t ktij vendi, zoti Jaka bri t qart gjithashtu n kt forum se “Dhoma e Tregtis dhe Industris kurorzoi dhe hapjen e zyrs s par t prfaqsis n Gjermani (Bremen) me prfaqsues zotin Ledion Gjura me shtetsi gjermane dhe kombsi shqiptare”. Sipas zotit Jaka, hapja e ksaj zyre do t shrbej pr rritjen e shkmbimeve tregtare, por dhe pr t’u promovuar atraksioni q ofron Shqipria pr investitort gjerman.