Zjarret
Ndrsa Gjirokastra mbetet ende n tym, pr shkak t djegies s mbeturinave n nj mal

Zjarret jan shndrruar n shqetsim serioz kto dit t nxehta gushti. Dy banesa n Shkodr dhe Kruj jan prfshir nga flakt dje, dhe vetm fal ndrhyrjes n koh t reparteve t zjarrfikseve sht
shuarja n koh e vatrave t zjarrit. Nuk raportohen t lnduar n njerz, por dmet materiale kan qen t konsiderueshme. Ndrkoh qyteti i Gjirokastrs, njkohsisht qyteti i turizmit dhe UNESCO-s, prej katr ditsh sht mbuluar nga tymi q lirohet nga djegia e nj mali me mbeturina urbane q ndodhet n Grhot. Vatra e zjarrit ndodhet n afrsi t repartit ushtarak t Grhotit, rreth 500-600 metra larg shtpive t fundit n veri t qytetit. Dje, reja e tymit u prhap n t gjith luginn e Drinos. Sipas ekspertve t Agjencis Rajonale t Mjedisit pran Prefekturs s Qarkut t Gjirokastrs, shkalla e ndotjes s ajrit nga prania e tymit t liruar, ka arritur n nivel alarmante. “Llogaritet q ndotja e ajrit brenda n qytet dhe n rrethina e tij t jet shtat her m e lart se norma e lejuar dhe kjo situat pritet t zgjat deri n mesin e javs s ardhshme”, kan dhn alarmin ekspertt. Ndrkaq, prania n pikn e depozitimit e fishekve luftarak dhe e disa predhave t mdha t artileris e kan ndrlikuar dhe vshtirsuar s teprmi ndrhyrjen njerzore. Gjat katr ditve t zjarrit dhe tymit nga pika e grumbullimit t mbetjeve dgjohen shprthime t predhave, fishekve, granatave dhe bombolave t pashkarkuara nga gazi. Fatmirsisht nuk ka pasur t lnduar n njerz, por situata sht tejet alarmante. Pr kt kan reaguar mjaft qytetar, shoqata dhe subjekte politike q veprojn n qytet, ndrkoh q nnkryetari i Bashkis s Gjirokastrs, dje ka krkuar ndjes pr situatn e krijuar. Ndrkaq, zjarret kan vazhduar t rrezikojn fshatrat n zonn e Dropullit. Dje, gjat orve t pasdites sht lokalizuar nj vatr zjarri n fshatin Llovin, ku pr t vn flakt nn kontroll jan dashur pes zjarrfikse nga Gjirokastra dhe Janina. Ndrkoh, nj tjetr zjarr i fuqishm iu drejtua fushs s Dropullit, ku flakt rrezikuan t prfshinin dy biznese t rndsishme.
#