Dinamo-Flamurtari mund të konsiderohet fare mirë si përballja e të dëshpëruarëve. Të dy skuadrat i kanë zëvëndësuar trajnerët në gjashtë javët e para: te Dinamo, Faruk Sejdini është zëvëndësuar nga Redi Jupi, trajneri-lojtar dhe te Flamurtari, pas dorëheqjes së Agim Canaj, po kërkohet shkarkimi i Eqerem Memushit, pas asaj humbje poshtëruese 1-4 me Shkumbinin në ndeshjen e parë të turit cerekfinal të Kupës së Shqipërisë. Dinamo vjen në sfidën direkte me vlonjatët pas fitores me Skënderbeun në Kupë (3-2), por dhe më rikthimin e dy lojtarëve titullarë si elbasanasi Ahmataj dhe krotati Kastel. Jupi pritet të hedhë një skuadër tërësisht me profil sulmues ku rol të dorës së parë do të ketë Gudjabi-Qorri, që janë njëherësh edhe dy nga golashënuesit më të mirë dinamovitë. Dinamo ka fituar 3 nga katër takimet brenda shtëpisë, ndërsa rivali kuqezi, ka siguruar vetëm një pikë në katër takimet jashtë stadiumit "Flamurtari", madje dhe fitorja e fundit kundër dinamovitëve i përket tetë viteve më parë, në sezonin 1998-1999.
Dy humbjet rresht të Flamurtarit nuk premtojnë për një fitore në kryeqytet me Dinamon që nuk njeh barazim në shtëpin e saj, duke përjashtuar humbjen me Teutën në javën e parë të kampionatit.
Dinamo-Flamurtari (ora 14:00) do të drejtohet nga gjyqtari Sazan Velcani.

DINAMO
Bilanci në sezonin 2006-2007: 3 fitore, 0 barazime, 5 humbje. Golat: 9 -13. Ndeshjet brenda: 3 fitore, 0 barazime, 1 humbje. Golat 8-5
Ndeshje e fundit: Vllaznia-Dinamo 3-0
FLAMURTARI
Bilanci në sezonin 2006-2007: 2 fitore, 1 barazim, 5 humbje. Golat: 11-11. Ndeshjet jashtë: 0 fitore, 1 barazim, 3 humbje. Golat: 4-7
Ndeshja e fundit: Flamurtari Besa 0-1
BILANCI NDËRMJET TYRE: 107 ndeshje; 58 fitore Dinamo, 26 barazime, 23 fitore Flamurtari. Golaverazhi 170-91

DHJETË NDESHJET E FUNDIT MIDIS DY EKIPEVE

Dinamo-Flamurtari 2 - 0
Flamurtari-Dinamo 0 - 3
Dinamo-Flamurtari 2 - 0
Flamurtari-Dinamo 2 - 3
Flamurtari-Dinamo 1 - 1
Dinamo-Flamurtari 2 - 0
Dinamo-Flamurtari 2 - 1
Flamurtari-Dinamo 1 - 2
Flamurtari-Dinamo 0 - 0
Dinamo-Flamurtari 3 - 0