Prkthyesi i letrsis shqipe n gjuhn rumune, Marius Dobrescu, vjen sot n Tiran. sht nj takim zyrtar q sht konfirmuar dje nga Ministria e Kulturs, ku n axhend sht shnuar takimi me Xhaferajn. Marius Dobrescu, autori i shum artikujve publicistik n shtypin rumun pr Shqiprin dhe letrsis shqipe, ka prkthyer mjaft vepra t njohura nga poezia dhe proza shqipe n periodikun rumun. sht konsideruar ambasadori i kulturs shqiptare n Rumani. Ismail Kadare, me rastin e vizits m t fundit n Rumani, e ka konsideruar si nj nga prkthyesit e tij t preferuar dhe m produktiv. Ai sht vlersuar edhe me mime kombtare edhe n Rumani duke u shpallur prkthyesi m i mir i vitit pr prkthimin e veprave t Kadares.


Marius Dobrescu sht ndr ato personalitete q sot mban t gjall lidhjet dhe komunikimin shpirtror ndrmjet kulturs shqiptare dhe asaj rumune.
Marius Dobrescu u lind n Braila (qyteti i Naum Veqilharxhit) m 23 prill 1951, ai mbaroi studimet pr Gjuh-Letrsi Shqipe n Universitetin e Tirans n vitin 1975. Punoi si drejtor i Biblioteks Kombtare t Rumanis (1990-1997), pastaj hyri n gazetari. Aktualisht, sht redaktor i periodikut t pakics shqiptare t Rumanis, revista "Miku i shqiptarit". Antar i Lidhjes s Shkrimtarve t Rumanis (nga viti 1990), specialist n shtjen e arumunve t Ballkanit, antar i Shoqats Rumune pr Politikn e Jashtme, fitues i konkursit vjetor letrar "Pena e Argjendt" (Tiran, 2006). Shkrimtar pr fmij - romani i tij, "Takimi te plepi i djegur", i prkthyer n gjuhn shqipe nga Dionis Bubani, u botua nga shtpia botuese enciklopedike n vitin 1996. M 1996, Marius Dobrescu prktheu pr Teatrin Nacional t Rumanis dramatizimin e "Gjeneralit t ushtris s vdekur", q u luajt nj sezon n Bukuresht duke pasur nj sukses t jashtzakonshm. Nga letrsia shqipe prktheu gjithashtu romanin "Nj vit i hidhur" t shkrimtarit Teodor Lao (1997), vepra t autoreve t mirnjohur si Stefan apaliku, Ramiz Gjini etj.