var fbShare url httpvizionplusaldon-zhuanet-kane-probleme-psikologjike-e-dini-psesize smallbrbrMeshkujt te cilet e shohin veten e tyre si Don Zhuan apo qe kane pushtet mbi femren kane me shume gjasa te kene probleme serioze psikologjike Sipas nje studimi te fundit u zbulua se meshkujt me sjellje te ashper jane me pak te gatshem te kerkojne zgjidhje per problemet e tyre Studimi u bazua ne 11 tipare te cilat lidheshin me vetmine dhe depresionin Keto 11 tipare te karakterit mashkullor perfshinin dhunen kontrollin emocional shthurjen seksuale nderrmarjen e rreziqeve dominimin homofobine ego per status deshira per te fituar gjithmone te gjejne mbeshtetje vetem tek vetja kontoll mbi femrat dhe te fokusohen vetem tek karriera Tre prej tyre ishin shkaktare per nje shendet te dobet mendor dhe ndjekja e nje sjelljeje Don Zhuani Ekipi i universitetit Bloomington ne Indiana te SHBA-se kombinuan mbi 78 studime psikologjike per te arritur konkluzionin e tyre Ne pergjithesi individet te cilet perputheshin ngushte me tiparet mashkullore kishin tendence per te patur nje shendet te dobet mendor dhe me pak gjasa qe te kerkonin ndihme mjekesore Studiuesit gjeten vetem nje tipar qe nuk lidhej me demtimin e shendetit mendor Tring newsbrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br