Q pas deklarimeve t diskutueshme t Donald Trump-it lidhur me ngjarjet n Charlottesville jan shtuar dorheqjet n shenj proteste. Edhe mbshtetsit besnik si Stephen Bannon i le lamtumirn Shtpis s Bardh.


Q pas deklarimeve t diskutueshme t Donald Trump-it lidhur me ngjarjet n Charlottesville jan shtuar dorheqjet n shenj proteste. Edhe mbshtetsit besnik si Stephen Bannon i lanë lamtumirn Shtpis s Bardh.


Esht mungesa e qendrueshmris s presidentit t SHBA-s,  q tregon, se ky influencohet nga mendimi i atyre q e rrethojn, thot kryetari i Qendrs Christian Cultural Centers, A.R. Bernard, lidhur me dorheqjen e tij nga kshilli evangjelikan i Donald Trump-it. “Un do t preferoja t isha n radh t par i krishter. Por Amerika ka krijuar nj mjedis, q m detyron, t jem n radh t par nj zezak, q jeton n Amerik”, thot Bernard. Drejtuesi i kishs me kt nnkupton ngurrimin e Trumpit pr t’iu kundrvn forcimit t dhuns s djatht n SHBA dhe pr ta dnuar at me fjal t qarta.


Bernard nuk sht i vetmi, q largohet nga forumi i konsulencs n shenj proteste ndaj deklaratave relativizuese t Trump-it n sfondin e ekseseve t dhuns s djatht n Charlottesville. Javn e kaluar  presidentit t SHBA-s iu desh t shprbj dy forume me shefa koncernesh pr shkak t shum dorheqjeve. Ksisoj ai hoqi dor nga plani pr themelimin e nj forumi konsulence pr infrastrukturn. T premten (18.08)u vetshprb edhe komisioni pr artin dhe shkencat shoqrore.


Trump gjithnj e m shum po mbetet vetm, edhe sepse shum nga t besuarit e tij po hasin edhe vetë n kritika. Investitori Carl Icahn, miliarder dhe mbshtets qysh n fillim i Trump-it, u trhoq pr t mos e rnduar presidencn e tij. Biznesmeni Icahn vazhdimisht kritikohej, se me kshillat e tij ndaj qeveris, ai mund t influencoj n favor t bizneseve t veta.Forumet e konsulencs s Trump-it po zvoglohen gjithnj e m shum.


E s fundi u largua nga Shtpia e Bardh edhe Stephen Bannon, i cili konsiderohej si presidenti n prapasken dhe nj prfaqsues i flakt i politiks nacionaliste ekonomike t presidentit. Bannon ndonse donte t vazhdonte “edhe m tej luftn pr Trump”, ai deklaroi, n nj intervist pr portalin e lajmeve “The Weekly Standard”, se: “Presidenca Trump, pr t ciln ne luftuam dhe ia dolm, ka marr fund.” Forcat e moderuara n Kongres ksisoj do t fitojn pesh./DW