Partia më e madhe e opozitës në Poloni nisi fushatën e saj për zgjedhjet e muajit të ardhshëm të Parlamentit Evropian të shtunën duke paralajmëruar se partia qeverisëse euroskeptike PiS mund ta çojë vendin jashtë BE-së.


Mbështetja mbizotëruese e polakëve të mbetur në bllok, dhe Partia e Drejtësisë (PiS) kurrë nuk ka bërë thirrje që Polonia të largohet. Por udhëheqësit e opozitës thonë se retorika e ashpër anti-BE e partisë dhe një sërë mosmarrëveshjesh me Brukselin e afrojnë një hap më pranë skenarin “Polexit”.


Duke kërkuar për apel ndaj ndjenjës pro-evropiane të votuesve, liderët e koalicionit europian të opozitës (KE) thanë se zgjedhjet evropiane të majit paraqesin një vendim të rëndësishëm për të ardhmen e kombit.


“Ka një zgjedhje të madhe përpara: Polonia e fortë, e pasur dhe demokratike në një Evropë të fortë, ose ajo që ne e shohim sot – shtet i partisë, në rrugën e saj për të lënë BE-në”, tha Grzegorz Schetyna, kreu i Platformës Civile të Qendrës, e cila është pjesë e grupimit shumë-partiak KE.


“Ne jemi duke u përballur me zgjedhjet për Parlamentin Evropian që janë zgjedhjet më të rëndësishme që nga 1989. Tani edhe më shumë jemi në rrezik”, tha ai në një konventë të KE të shtunën, duke iu referuar zgjedhjeve 30 vjet më parë që shënuan kthimin e demokracisë.


Nëse Polonia do të mbajë një referendum të ngjashëm me votën e Brexit të Britanisë së Madhe, 88% e polakëve do të votonin kundër largimit nga blloku, sipas një sondazhi të publikuar këtë muaj nga IBSP.


Një sondazh i votuesve nga sondazhet e IBRiS e nxjerr mbështetjne për PiS në 39% në zgjedhjet evropiane, përpara KE-së që ka ngelur në shifrën 36.5%.


Partia në pushtet, e cila ka qeverisur Poloninë që nga viti 2015, ka mbajtur mbështetje të fortë midis votuesve, pavarësisht nga një sërë skandalesh korrupsioni dhe kritikave të opozitës, se reformat e saj ligjore dhe mediat janë fshehur dhe kapur.


Në nisjen e fushatës së së shtunës, Schetyna premtoi rritje të pagave për mësuesit dhe mbështetje shtesë financiare për punëtorët e rinj.


Ai u zotua të shpenzojë miliarda për një program anti-kancer, për të rivendosur financimin për trajtimin e fertilizimit in-vitro midis dhjetëra mijëra çifteve jopjellore dhe për të përmirësuar cilësinë e ajrit duke ndaluar përdorimin e qymyrit për ngrohje shtëpiake.