Zyrtart nga NASA raportojn q kompjuterat rusw q bjn kontrollimin e furnizimit me oksigjen dhe uj n Stacionin Ndrkombtar Hapsinor kan dshtuar. Mirpo, tre pjestart e Stacionit si dhe shtat astronautt vizitues nuk gjenden n rrezik t menjhershm pasi sistemet tjera vitale jan ende n funksion. Inxhiniert nuk jan t sigurt pse kta kompjuter kanw ndaluar s punuari pasi nj gj e till nuk ka ndodhur asnjher m par. Mirpo, zyrtari i NASA-s i cili sht prgjegjs pr Stacionin Ndrkombtar Hapsinor deklaroi q ky problem pritet t zgjidhet brenda ditve t ardhshme. Pa makinn Ruse pr mbikqyrjen e furnizimit me oksigjen, Stacioni do t ket vetm 56-dit me furnizim t oksigjenit. Nse deri ather nuk bhet ndonj zgjidhje t ktij problemi ather stafi i Stacionit Ndrkombtar Hapsinor do t jet i detyruar q t kthehet m hert n Tok.