Hitet e mirënjohura të bandës “Guns N’Roses” do të vijnë në Tiranë më 1 qershor nga Duff McKagan. Kitaristi dhe këngëtari rock, i njohur në gjithë botën në turin e tij me “Duff McKagan’s Loaded”, për gjithë fansat e muzikës rock do të sjellë në Stadiumin “Qemal Stafa” një atmosferë të munguar prej kohësh në kryeqytet. Së bashku me tre anëtarët e tjerë të bandës, Mike Squires, Jeff Rouse dhe Isaac Carpenter do të prezantojnë përveç hiteve të tyre edhe këngë nga albumi i tyre i fundit i dalë këtë fillim vit, “The Taking”. Duff McKagan, kitarist dhe këngëtar prej 12 vjetësh i bandës “Guns N’Roses”, do të interpretojë edhe këngë nga kjo bandë, si të mirënjohurat “Paradise city”, “So Fine” dhe “Sweetchild O’Mine”, etj. Duff McKagan është një nga emrat më të shquar të muzikës rock në Amerikë. Ai ka një karrierë si muzikant prej 32 vjetësh dhe ka interpretuar me artistë të mëdhenj të këtyre tre dekadave! McKagan nisi të luante në skenat e Seattle qysh në vitin 1979. Së bashku me Slash dhe Steven Adler, në vitin 1985, u bashkuan në grupin “Guns N Roses", i cili ishte themeluar nga këngëtari Axl Rose dhe kitaristi Izzy Stradlin. Suksesi me këtë bandë ishte i padiskutueshëm. Miliona disqe të shitur në gjithë botën dhe performanca ‘live’ në skena madhështore të pakrahasueshme. Karriera e tij vazhdoi suksesshëm edhe pas ndarjes së bandës, prej së cilës Duff u largua në vitin 1997.


Karriera muzikore


Michael Andrew "Duff McKagan (i lindur më 5 shkurt 1964) është një muzikant amerikan dhe shkrimtar. Ai është i njohur në gjithë botën si basist i bandës hard rock ‘Guns N’Roses’, me të cilën performoi në skena botërore për 12 vjet rresht. Me “Guns N 'Roses”, ai ka arritur sukses në mbarë botën në vitet 1980-1990. Ai është, ka qenë gjithashtu, basisti edhe i grupit “Velvet Revolver”. Aktualisht ai është këngëtari kryesor dhe kitaristi i grupit rock hard “Loaded”. McKagan gjithashtu shkruan artikuj në kolonat javore për SeattleWeekly.com dhe ESPN.com. Duff McKagan e ka nisur karrierën muzikore në vitin 1979 dhe ka luajtur deri në vitin 1985 në mjaft banda muzikore në Seattle, në bateri, kitarë, bas. Në 1983, McKagan u zhvendos në Los Angeles, Kaliforni, ku ai u takua me dy flokëgjatët, kitaristin Slash dhe bateristin Steven Adler e bandës “Road Crew”. Në qershor 1985, McKagan u bashkua “me Guns N Roses", e cila ishte themeluar nga këngëtari Axl Rose dhe kitaristin Izzy Stradlin. McKagan, Slash Crew dhe Steven Adler, u bashkuan me bendin. Në vitin 1987, “Guns N 'Roses” nxorën albumin e tyre debutues, “Appetite for Destruction”, i cili u shit rreth 30 milionë kopje në mbarë botën. Një vit më pas, “Guns N' Roses” lançuan “G N’ R Lies”, i cili u shit mbi 5 milionë kopje vetëm në SHBA. Në vitin 1990, Steven Adler u shkarkua nga grupi, për shkak të varësisë së tij heroinë, ai u zëvendësua nga Matt Sorum e Kult. Në vitin 1991, Guns N' Roses lëshuan albumin e tyre të shumëpritur nga fansat “Use Your Illusion I” dhe “Use Your Illusion II”, që u shit rreth 31 milionë kopje në mbarë botën. Albumi i radhës përfshinte këngën "So Fine", në të cilën McKagan performonte i vetëm si këngëtar. Gjatë turit të “Use your Illusion”, Izzy Stradlin u largua nga grupi, dhe u zëvendësua nga Gilby Clarke. Në vitin 1993, grupi lëshoi "The Spaghetti Incident?" ku mbizotëronin këngët punk, por që për fat të keq nuk rezultoi po aq i suksesshëm sa albumet e mëparshme! McKagan ishte vokalisti kryesor në katër këngë ku e preferuara e tij ishte “Attitude”. Në të njëjtin vit, McKagan realizoi albumin e tij të parë solo, “Believe in Me”, në të cilën ai këndoi dhe ka luajtur pothuajse çdo instrument. Në vitin 1995, McKagan formoi supergrupin “Neurotic Outsiders” me Steve Jones (të Sex Pistols), John Taylor (i Duran Duran), dhe Matt Sorum (nga banda e tij Guns N’Roses). Mbledhja e këtyre miqve VIP pati jehonë të madhe dhe ata realizuan së bashku albumin “Maverick Records”, në vitin 1996. Grupi luajti një turne të shkurtër të Europës dhe Amerikës së Veriut, para se të shpërbëhej në vitin 1997. Pas largimit Slash nga “Guns N 'Roses” në vitin 1996, McKagan e la bandën si anëtari e fundit i grupit origjinal në gusht 1997. Më 14 tetor, 2010, McKagan u shfaq në skenë me “Guns N' Roses” për herë të parë që nga viti 1993 në “O2 Arena” në Londër. Ai ka luajtur bas në "You Could Be Mine", kitarë elektrike në "Nice Boys" dhe "Knockin’ on Heaven's Door", dhe kitarë akustike dhe në “Patience”. Pas largimit të tij nga “Guns N 'Roses” në vitin 1997, McKagan u kthye në Seattle, ku u takua me shumë nga shokët e tij të vjetër, duke përfshirë Gossard Stone Pearl Jam-së, i cili e bindi atë për të ribashkuar në “10 Minute Warning”. Në vitin 1998, grupi nxori albumin e vetë-titulluar “Seattle Pop”. “10 Minute Warning” luajti shfaqjen e tij të fundit më 22 gusht, 1998 në teatrin Roseland në Portland, Oregon. Albumi i dytë solo i McKagan, “Beautiful Disease” u realizua në 1999.


McKagan Loaded


Në vitin 2000, McKagan formoi grupin “Loaded”, ku vetë ishte këngëtar dhe kitarist, bateristi Geoff Reading, kitarist Mike Squires, dhe basist Jeff Rouse. Albumi i parë i tyre doli në vitin 2001 me titull “Dark Days”. Në vitin 2002 prezantohet me grupet “Velvet Revolver”, “Loaded” dhe “Jane's Addiction”! Në vitin 2002 deri në 2008, McKagan themeloi dhe punoi me supergrupin “Velvet Revolver” me artistët e bandës “Guns N 'Roses”, Slash dhe Matt Sorum, si dhe kitaristin Dave Kushner i “Loaded”. McKagan pas ribashkimit në grupin “Loaded”, me Mike Squires dhe Jess Rouse hodhën në treg albumin “EP Wasted Heare” dhe në po të njëjtin vit (2009) nxorën albumin e dytë “Sick”. Në vitin 2011, McKagan me “Loaded” u rikthye në studio për të lançuar albumin e tretë të tyre “The Taking”. Një dokumentar për albumin dhe bandën u realizua në po të njëjtin vit nga regjisori Jamie Burton Chamberlin.


Albumet


Albumet e grupit: “Dark Days” në vitin 2001. “Wasted Heart” në vitin 2008, “Sick” në vitin 2009, “The Taking” në vitin 20111. Albumi I fundit “The Taking” përman këngët: “Lords of Abaddon”, “Executioner’s Song”, “Dead Skin”, “We Win”, “Easier Lying”, “She’s an Anchor”, “Ërecking Ball”, “King of the World”, “Cocaine”, “Your Name”, “Follow Me to Hell”.


Banda


Banda aktualisht përbëhet nga Duff McKagan vocalist dhe kitarist I grupit, kitarë kryesore Mike Squires, Bass Jeff Rouse dhe drums, Isaac Carpenter.


Koncerti


Koncerti do të mbahet në stadiumin "Qemal Stafa" në orën 20:00 të datës 1 Qershor dhe organizohet nga kompania "Living Room Events". Kompani që vetëm një muaj e gjysmë më parë realizoi suksesshëm koncertin e këngëtarit "Manu Chao"!