p classMsoNoSpacingIsh-deputeti demokrat Enkelejd Aliebaj thekson se drejtuesit e PD-se duhet te jepnin doreheqjen pas humbjes se thelle ne zgjedhjet e 23 qershorit Edhe pse Berisha e la jashte listave te kandidateve per deputete Aliebajp
p classMsoNoSpacingprapeson Berishen ne faturen politike per humbjen duke deklaruar se shume drejtues te tjere te PD-se kane pergjegjesi reale per cfare ndodhi Deputeti demokrat e cileson te ndershme garen per kreun e PD-se sulmon kabinetin Rama dhe sheh ne te dy qeveri te ndryshme qeverine e PS-se dhe ate te LSI-se p
p classMsoNoSpacingA ishte befasues per ju rezultati i zgjedhjeve te 23 qershorit cfare e penalizoi me se shumti PD-nep
p classMsoNoSpacingTashme qe djajte zgjedhore jane mbyllur ne kutite e votimit tani qe engjejt e ligjshmerise duken me te pafuqishem se kurre e pothuajse te dorezuar dhe me nje rezultat zgjedhor politikisht te pranuar eshte vertet kohe per analize Nje analize e qete dhe gjakftohte per te kuptuar se cfare leksionesh dha apo nxuri shoqeria shqiptare Cfare realiteti i ri etik moral dhe politik rezultoi pas tyre A beri shoqeria shqiptare nje katarsis moral sic edhe pretendohet se afrojne zgjedhjet ne nje sistem demokratik Duke analizuar ne kete kendveshtrim me duhet te pranoj jo pa hidherim se ka qene nje rezultat me shume se befasues Nje ngjarje e tille edhe pse per mua ishte pak e besueshme ishte e mundshme E kam te veshtire te kuptoj se cfare mekanizmi racional dhe logjik ka qene ai i cili ndoshta penalizoi PD-ne bazuar ne performancen qeverisese dhe nderkohe promovoi me katerfishim rezultati LSI-ne e cila ishte bashkudhetarja ne te mire e ne te keq ne kete qeverisje Si ka mundesi qe PS per gjate gjithe kohes nuk formuloi asnje oferte politike e madje edhe tani qe ka nje kryeminister te zgjedhur nuk e shpalos dot nje te tille dhe perseri ruajti te njejtat kuota ne zgjedhje Si ka mundesi qe shqiptaret qe jane ne masen mbi 90 per qind pro Bashkimit Evropian te mos qortojne sjelljet kembengulese anti-evropiane te saj Pergjigjet i kam por nuk dua ti besoj qofte edhe pse jam nen friken se mund te zbuloj se jemi ne nje shoqeri qe po shkon drejt humbjes se skrupujve morale Kam frike ta pranoj me ze te larte por gjasat duket se jane te tilla qe shoqeria shqiptare kesaj radhe e humbi paksa betejen per ruajtjen e vlerave morale e politike te saj Sistemi i eger i luftes nderpartiake i motivuar prej etheve te egra te rrembimit te pushtetit duket se e ka goditur rende konsistencen morale e politike te shoqerise sone Me duket se 23 qershori tregoi ne thelbin e tij nje rrenim ideologjik te shoqerise shqiptare Gjithsesi Vox populi vox dei Zeri i popullit zeri i Zotit p
p classMsoNoSpacingE prisni nje analize te shkaqeve te humbjes nga PD dhe si e parashihni ate sa kohe qe te gjitha figurat e larta te partise suaj qe kane folur deri me tani bashkohen ne nje pike perjashtojne kryeministrin Berisha nga cdo pergjegjesip
p classMsoNoSpacingNje analize e PD-se tej te qenit nje rit i rendomte postzgjedhor apo nje proces i mases se pergjegjesise per humbjen eshte i domosdoshem per me shume se kaq Eshte e domosdoshme qe kur nje parti politike e cila ka qene per tete vjet ne qeverisje del ne kete menyre ne opozite e ka te nevojshme te kuptoje realitetin e ri te shijeve politike ne vend Ka nevoje te kuptoje se cilat ishin mungesat ideologjike ne oferten politike qe aplikoi te kuptoje se cilat jane shtresat sociale interesat e te cilave duhet te mbroje e te perfaqesoje cilat duhet te jene mekanizmat per te terhequr prane vetes edhe kategori te shoqerise qe mund te jene jo te angazhuara por jo neglizhente cili duhet te jete grupi i ri drejtues dhe oferta e re politike Ne fakt sjellja e duhur ne keto kushte do te ishte qe figura te larta drejtuese te PD-se individe qe kane mbajtur pushtet real ne parti dhe qeverisje do te duhej te ishin vetafruar tek doreheqja sic edhe beri Berisha po ashtu edhe nenkryetari i partise Keto figura bejne mire qe perjashtojne pergjegjesine e Berishes sepse ne te vertete doza te medha pushteti faktik i kane pasur pikerisht ata vete Ne kushtet kur kane kaluar kaq kohe nga 23 qershori dhe duke pare edhe sjelljen e tyre gjate procesit te zgjedhjes se kryetarit te ri nuk shpresoj se prej tyre do te gjendet kurajoja per ti sherbyer te ardhmes se PD-se nepermjet akteve fisnike dhe morale te doreheqjesp
p classMsoNoSpacingGjykoni se ka pasur gare korrekte per kreun e PD-se apo rezultati i saj ishte i pilotuar sic eshte degjuar jo rralle te thuhet deri edhe nga nenkryetari i PD-se Patozi Si i gjykoni rivalet Basha-Olldaship
p classMsoNoSpacingRezultati i gares tregoi per nje fitore shpartalluese te Bashes Nga ana tjeter askush nuk mund te na tregoje se fituesi perdori apo u mbeshtet ne mjete te shproporcionuara te cilat garuesi tjeter nuk i kishte ne dispozicion Ka patur edhe mangesira teknike ne listat e votuesve por ato kane qene ne mase jondikuese dhe aspak favorizuese per njerin apo tjetrin kandidat Ne fakt duke pare se cili prej tyre ka bere jete partiake me prane strukturave te partise dhe se kush ka patur me shume mundesi per te nderhyre ne to ai nuk mund te ishte Basha Ka patur nje pozicionim te ndershem dhe prej garantuesi te gares nga ana e kryetarit te dorehequr te partise duke mos lejuar me aq sa mundi nderhyrjet e pandershme ne gare nga jashte Duhet te pranoj edhe se gara u zhvillua jo thjesht si nje vleresim e gjykim mes dy individeve por edhe si nje proces gjykimi i influencuar nga rezultati i 23 qershorit Njeri kandidat u pa si perfaqesues i asaj pjese te elites se larte te PD-se qe e coi ate ne disfate Reagimi ndaj kesaj ngjarjeje dhe ndaj trajtimit qe pesuan gjate qeverisjes shpjegon edhe rezultatin Kjo ishte dhe nje prove tjeter e ndershmerise se gares dhe kjo gje tashme nuk vihet me ne diskutimp
p classMsoNoSpacingE konsideroni problematik faktin qe kreu i ri i PD-se eshte jashte Kuvendit njelloj si precedenti Rama ne vitet 2005-2013p
p classMsoNoSpacingNje zhvillim normal i jetes parlamentare do ta donte pranine e drejtuesit te opozites dhe ate te mazhorances ne Kuvend Kam pershtypjen qe edhe Rama nuk do te jete frekuentues i rregullt i salles se Kuvendit Ai do te beje gjithcka qe qendra gravitacionale e politikeberjes te mos jete Kuvendi por qeveria Nje sjellje e tille ben qe edhe mosprania e kryetarit te opozites ne Kuvend te mos shihet si handikap Dhe vec gjithe ketyre grupi parlamentar i opozites i ka te gjitha kapacitetet politike per te bere nje opozite parlamentare energjike p
p classMsoNoSpacingCila do te jete fytyra e neserme e opozites ne gjykimin tuaj Cfare duhet te ndryshoje tek PD-ja qe te ribehet nje alternative e shpejte per pushtetp
p classMsoNoSpacingDo te duhet te shnderrohet ne nje levizje gjitheperfshirese opozitare Te jete mikpritese jo vetem per shtresat sociale historikisht perberese te saj por edhe per ate pjese te shoqerise qe mendon vlereson dhe gjykon politikisht por qe nuk ka pasur goje per te folur politikisht Pasurimi i radheve te PD-se dhe diversifikimi i perfaqesimit me emra personalitete figura publike dhe aktive ne shoqeri eshte nje formule suksesi e sigurt p
p classMsoNoSpacingSi e gjykoni kabinetin Rama ne raport me premtimet elektorale dhe me aleatin bashkeqeverises Metap
p classMsoNoSpacingAjo cfare Rama ka gatuar nuk eshte nje keshill me ministra por nje qeveri e perbere nga nje kryeminister i rrethuar nga drejtore Reforma te tilla perballohen nga individe me profil te larte politik dhe jo me rishtare Mbetet qe te mendohet se fatkeqesisht kjo qeveri qe po mandatohet nuk ka ndermend per te tilla reforma parimore apo per fryme te re qeverisese Madje kam dyshime te forta edhe per risine e vetme te kabinetit per numrin e shtuar te grave ne qeveri Nese kjo do te ishte nje levizje e sinqerte ka shume profile te tjere me peshe brenda grupit te PS-se Kam dyshimin se Rama me kete levizje ka kamufluar qellimin e tij per te patur sa me pak zera autoritare ne kabinet Vendosja e nje numri te tille grash duket se i shkon per shtat kesaj fryme nenshtrimi dhe autoritarizmi Po keshtu duket e konturuar qarte se ky kabinet ka brenda dy qeveri me peshe te ndryshme me shpejtesi dhe stil administrues te ndryshem Nje qeveri e PS-se dhe nje qeveri e LSI-se Kjo eshte nje shenje jo shume e shendetshme per ecurine e metejshme qeverisese Si perfundim mund te them se ky eshte nje kabinet eksperimental i destinuar per te pritur deshtimin e pare qeverises te Ramesp
p classMsoNoSpacingIntervistoi Lorenc Vangjeli Marre me shkurtime nga JAVAp


br styleclearboth