Tahiri: Ti këlysh i Zervës në Parlamentin shqiptarPrplasen n Kuvend deputett e partis ame me deputetin q prfaqson minoritetin grek. Mungesa e respektit nga kreu i Bashkimit pr t Drejtat e Njeriut ndaj represionit grek mbi komunitetin am ka qen shkaku i ktij debati. Kreu i Partis pr Drejtsi dhe Unitet, Shptim Idrizi, u ka krkuar kolegve deputet t nderonin me nj minut heshtje viktimat e masakrs greke n amri. Por ndrsa n respekt t viktimave t zgjedhurit jan uar n kmb, Vangjel Dule nuk e ka par t udhs t bnte t njjtn gj. Madje, edhe ministri i Puns, Spiro Ksera, sht uar dhe sht larguar nga salla. Ky gjest sht komentuar nga deputett e PDU-s, Shptim Idrizi dhe Dashamir Tahiri, si mohim i shtjes ame. Tahiri, madje, e kritikoi hapur Dulen pr veprimin e tij, duke e cilsuar si “klysh t Zervs”. Kjo ka sjell reagimin e kreut t PDU-s m pas dhe t drejtuesit t seancs, Nasip Naos, i cili ka ndrprer seancn pr pak minuta.Debatet


Parlamenti mbajti nj minute heshtje n kujtim t t gjitha viktimave ame q u vran gjat dbimit me dhun nga trojet e tyre 66 vjet m par. Krkesa pr nderimin e tyre u b nga kryetari i Partis Drejtsi dhe Unitet, deputeti Shptim Idrizi. “Un ju ftoj t nderuar deputet, t vini edhe ju dhe t jemi t gjith bashk, t majt e t djatht, pr t nderuar ata q u martirizuan vetm se ishin shqiptar. T nderuar koleg, ju ftoj t mbajm nj minut heshtje, n nderim t viktimave t pafajshme t asaj utopie, se ajo e shtetit t pastr etnik, q nj burr i madh si Presidenti Havel, e ka quajtur m t rrezikshme sesa komunizmi”, - tha Shptim Idrizi. Ksaj thirrjeje iu prgjigjn t gjith deputett, me prjashtim t kreut t PBDNJ-s, Vangjel Dule, i cili nuk u ngrit n kmb n nderim t tyre, por as ministrit Ksera, q u ua, por pr t’u larguar nga salla. Deputeti i PDU-s, Dashamir Tahiri, e kritikoi kt qndrim t Dules. “Ti zoti Dule, m bre prshtypje se nuk u ove n kmb, kur u mbajt 1 minut heshtje pr viktimat ame. Tani t drejtohem personalisht dhe politikisht, si t duash, po t them, ti nuk je ve tjetr nj klysh i Zervs q je n Parlamentin shqiptar, por do t msoj un se si mbahet zia”, - tha Tahiri. Fjalt e tij jan konsideruar si krcnim nga Dule, i cili pohoi se duhet t kishte ndrhyr kryetarja e Kuvendit. “Pr sa i prket se pr k ngrihem e kur ngrihem un, sht shtje individuale, e ndrgjegjes dhe e bindjeve t mia dhe nuk mund ta diskutoj me asknd”, - tha ai. Seanca sht shoqruar me replika, ka ka detyruar drejtuesin e seancs, nnkryetarin Nasip Nao, q t ndrpriste at pr disa minuta. Seanca ka filluar me fjaln e Idrizit, i cili pohoi: “Popullsia ame q ka ditur pr 66 vjet ta mbaj dhimbjen edhe pas asaj masakre q sht
mbi kt popullsi, sigurisht sht aq dinjitoze dhe gjeneroze q t krkoj mirkuptimin tuaj dhe mos krcnoj asknd”. Deputett e PDU-s gjat fjals s tyre n Kuvend kan prkujtuar 66-vjetorin e masakrs kundr amve, ndrsa kan krkuar vmendjen e do strukture vendimmarrse pr t’i dhn zgjidhje ksaj shtjeje. “I bj thirrje do organi vendimmarrs shqiptar t gjej kurajo patriotike dhe qytetare q n nj dit t till t munden m n fund t shqiptojn pa frik fjaln amri dhe t krkojn t drejtat q i meritojm sipas do standardi evropian”, - tha Tahiri.


Debatet n Kuvend


Dashamir Tahiri


Ti zoti Dule, m bre prshtypje se nuk u ove n kmb, kur u mbajt 1 minut heshtje pr viktimat ame. Tani t drejtohem personalisht dhe politikisht, si t duash, po t them, ti nuk je ve tjetr nj klysh i Zervs q je n Parlamentin shqiptar, por do t msoj un se si mbahet zia.


Vangjel Dule


N qoft se kjo do kishte ndodhur nga kushdo deputet n kt Parlament, zonja kryetare do kishte rendur t propozonte masa dhe ndshkime. Nuk e di pse nuk veproi n kt rast, kur nga podiumi i Kuvendit, nga podiumi i vlerave t demokracis dhe liris, lshohen krcnime. shtje e ndrgjegjes suaj. Pr sa i prket se pr k ngrihem e kur ngrihem un, sht shtje individuale, e ndrgjegjes dhe e bindjeve t mia dhe nuk mund ta diskutoj me asknd.


(Krkon replik Idrizi dhe Tahiri)


Ndrhyn drejtuesi i seancs, Nasip Nao


Nuk ka replika. Kalojm n pikn tre t rendit t dits.


Deputett e PDU-s ohen n kmb.


Nasip Nao


Ju lutem, zoti Idrizi uleni. Ju paralajmroj t uleni.


5 minuta pushim.


Shptim Idrizi


Popullsia ame q ka ditur pr 65 vjet ta mbaj dhimbjen edhe pas asaj masakre q sht
mbi kt popullsi, sigurisht sht aq dinjitoze dhe gjeneroze q t krkoj mirkuptimin tuaj dhe t mos krcnoj asknd.