N qytetin bregdetar t Durrsit, ka prfunduar Festivali III Ndrkombtar i Muziks s Dhoms, i cili u organizua nga shoqata Arti dhe kultura italo-shqiptare. Ky spektakl, u mbshtet nga bashkia e Durrsit, Ministria e Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sportit (MTKRS), ambasadat e Austris dhe Maqedonis si dhe rajoni i Puljas (Itali).N koncertin q mbylli kt festival, u ngjit n sken Trioja e Harqeve t Kosovs - violinistja Sihana Badivuku, violisti Blerim Grubi dhe violonelisti Aristidh Prosi. Tre instrumentistt vijn nga Prishtina, Tirana dhe Shkupi, secili me provoja t ndryshme, por q interpretojn s bashku q prej vitit 2003.

Mbrmjen e kaluar Trioja e harqeve u paraqit me Variacione nga Valton Beqiri, Trio nga Franz Shubert dhe Trio nga L.V.Beethoven.Artdashsit durrsak dhe ata nga Tirana, q kishin mbushur hollin e Pallatit t kulturs Aleksandr Moisiu vlersuan me duartrokitje interpretimin profesional t artistve t njohur si dhe pjest e programit q ata kishin przgjedhur.Nevila Kalaja, drejtore artistike e festivalit, tha se gjat edicionit t tret, q u zhvillua nga 3-15 shtator, u organizuan pes koncerte instrumentale. Artist nga Franca, Maqedonia, Austria, Kosova, Italia dhe Shqipria interpretuan s bashku si solist dhe n formacione t ndryshme.Larmia e veprave t kompozitorve t tre shekujve t fundit si dhe prvojat e ndryshme q artistt shqiptar dhe t huaj solln para publikut, jan veantit kryesore t Festivalit Ndrkombtar t Muziks s Dhoms, q organizohet pr t tretin vit radhazi n qytetin bregdetar t Durrsit.