Në prag të takimit me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, cilat janë qëllimet e vërteta të diktatorit të Koresë së Veriut?


Shpresa


Diktatori Kim Jong-un kurrë nuk ka marrë ndonjëherë simpatinë e botës. Dhe tani që Trump nuk e quan Rocket Man, por e ka rehabilituar atë duke paraqitur për Korenë e Veriut një të ardhme të raketave ekonomike, marshalli i ri shihet me dyshim edhe më të madh, si instrument i zgjedhjeve të mundshme strategjike të mundshme të Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë që treni i tij i blinduar udhëton që dje drejt Hanoi, samiti i 27 dhe 28 me Trump (por ne nuk e dimë nëse është me të vërtetë në bord), analistët pyesin nëse mund t’i besoni Kim III, pas sulmeve, mashtrimeve dhe premtimeve të humbura të gjyshit dhe babait të dinastisë. Si do të përfundojë samiti? Një agjent i CIA-s zbuloi se Kim do t’i tregonte Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo: Unë jam një njeri i familjes, nuk dua që fëmijët e mi të rriten me makthin bërthamor. Një dëshirë pozitive e ankoruar ndaj gjesteve të këtyre muajve.


Ambicia


Marshalli nuk ka lançuar një raketë për rreth 500 ditë: prova e fundit e rezistencës balistike daton që nga 28 nëntori 2017. Një transportues ndërkontinental Hëasong-15 që u ngjit për 4,500 kilometra me një rreze prej 13,000 km, më shumë se sa për të goditur Uashingtonin. Një shfaqje e fuqisë së shoqëruar shpesh nga fotografitë e subjektit të përhapur nga propaganda e drejtuar nga motra e tij. Ajo është koreografe e regjimit, është ende ajo që e këshillon vëllanë e saj në disa lëvizje. Udhëheqësi e kishte vetëportretizuar, ndërsa ishte i angazhuar në vizita në vendet ushtarake, bazat, departamentet. Një mënyrë për të nënvizuar ambiciet e saj të luftës. Por, me kalimin e kohës këto imazhe janë zëvendësuar nga të tjerët, me inspektime në fabrika dhe industri civile. Një mesazh për të treguar përparësitë ekonomike, zhvillimin, përparimin e një shteti gjithmonë në ekuilibër.


Gjykimet e pragmatizmit


Testi i fundit bërthamor është në shtator 2017 dhe më 24 maj 2018, përpara shtypit, hyrja në tunelin Punggye-ri, vendi i shpërthimeve atomike që e bëri botën të dridhej, është hedhur në erë. Një provë e mirë do t’i ofrohet Uashingtonit që bëri thirrje për gjeste konkrete për të vazhduar negociatat e vështira. Jo më pak e rëndësishme është shkrirja me kundërshtarin e të gjitha kohërave. Ai lejoi që Lojërat Olimpike të vitit 2018 në Korenë e Jugut të zhvilloheshin në paqe dhe të dërgonin një ekip të atletëve të Koresë së Veriut në Pyeongchang, duke përthithur rezultate sportive, të cilat ishin joshëse. Një shfaqje e pragmatizmit.


Shkrirja diplomatike


Ai shkoi në jug për të përqafuar presidentin e Koresë së Jugut Moon Jae-in për herë të parë dhe pa qartë se ai po merrte frymë dhe zemra e tij po rrihte fort nga emocionet. Me këtë mision, Kim fitoi simpatinë e liberalit Moon, i cili e ka përshkuar si një person aq të sjellshëm sa kërkon leje për tu ngritur nga tavolina e bisedimeve për të tymosur. Kim e di që propaganda lëviz në një vend të mbyllur: kur Moon e ktheu vizitën, duke u ngjitur në Phenian, ai i hapi stacionin Kim Il-Sung tek mysafiri dhe e lejoi të fliste me 150,000 koreza të Veriut. Pastaj ai i dërgoi si dhuratë Seul ton kërpudha të rralla të lindura në pyjet e lakmuara të Veriut; ai dha Moon, duke e ditur se ishte një adhurues qeni, dy shembuj të mrekullueshëm të qenushëve të bardhë. Sot në qendër të Seulit ekzistojnë murale të gjigantit të Kim-it së bashku me Moon.


Frenat


A do të jetë Marshalli aq i zgjuar për të kuptuar se rehabilitimi i tij, fundi i sanksioneve, do të vijë vetëm me një formë të denuklearizimit? Hapi i parë themelor do të ishte tu jepnin amerikanëve një listë të detajuar të të gjitha strukturave bërthamore dhe raketore, duke u hapur ndaj inspektimeve ndërkombëtare. Problemi kryesor, për të cilin ai nuk dorëzon listën e arsenalit të tij, është se siguria e regjimit për të vjen përpara mirëqenies kombëtare, shpjegon Kim Sung-han, rektor i Universitetit të Koresë në Seul. Armët janë një lloj politike jete. Ky obsesion me një pengesë bërthamore nga një sulm i mundshëm i SHBA ka peguar udhëheqësin e Koresë së Veriut të bëjë zgjedhje të arsyeshme që do të çonin në zhvillimin ekonomik, dëshiron një garanci për jetën, por ai duhet të kuptojë se askush nuk mund ta garantojë atë 50 vjet, përfundon profesori.


Inteligjenca amerikane


Jo të gjithë mund t’i besojnë dialogut me Marshallin. Në veçanti, inteligjenca amerikane dhe ata ekspertë të cilët, më se të interesuar, ndjekin lëvizjet e mbretërisë së kuqe: janë ata që furnizojnë municion me ata që kërkojnë kujdes në Shtëpinë e Bardhë. Pothuajse në baza mujore ofrojnë raporte të detajuara, të dhëna, harta për të treguar se si North Koreans nuk e ndalojnë ndjekjen e objektivave të tyre ushtarakë. Pozicionet e ankoruara me faktet evidente, por edhe vajzat e duelit të përjetshëm midis Trump dhe aparateve të tij të sigurisë. Sa herë që Shtëpia e Bardhë hapet te Kim, bota spiun reagon me mediat në lulëzim, raportet e alarmuara, sinjalet. Refreni është i qartë: Donald i kujdesshëm, Kim është duke mashtruar, duke luajtur me karta të manipuluara, rrezikon të qëndrojë me asgjë në dorë. Një konfrontim këndor që shtrihet në fronte të tjera, nga lufta kundër militantëve Isis ndaj politikës së Putinit drejt Rusisë. Ka shumë tym dhe zjarr.


Studiuesit


Instituti i Kërkimeve të SHBA Csis ka zbuluar se regjimi ka ndërtuar një rrjet prej 20 bazash sekrete, vende ku mund të kryejë kërkime, të zhvillojë armë, por gjithashtu të nisë – në rast nevoje – pajisje kundër kundërshtarëve. Frika është se Kim mund të mashtrojë Shtetet e Bashkuara dhe të mbajë një aparat të luftës me të cilin do të kërcënojë Jugun. Shërbimet kanë zbuluar përmirësime në sistemin e raketave në Yeongjeo-dong dhe zbuluan qendra të reja të mundshme të pranueshme për përdorim ushtarak. Pak ditë më parë, hulumtuesit nga Beyond Parallel ofruan fotografi satelitore të instalimit të Sangnam-ni. Ajo është pjesë e rrjetit të njëzet bazave, që përmban raketa balistike të aftë për të arritur pozicionet amerikane në Guam dhe Okinaëa. Disa analistë janë përgjigjur se udhëheqësi tani nuk është i detyruar të deklarojë gjithçka që ai zotëron në arsenalin e tij.


Rreziku


Ushtria e Koresë së Veriut ka shpërndarë armë strategjike, i ka fshehur ato në bunkerë dhe zona malore. Teknikët e tij nuk përdorin silos si rusët apo amerikanët. Në këtë mënyrë Kim dëshiron të mbajë një kapacitet të rezistencës në rast se ai është viktimë e një sulmi nga kundërshtarët (greva e parë). Kjo është një taktikë e bërë më urgjente nga paralajmërimet, – të rënda, – të lançuara më herët nga Uashingtoni. Një presion psikologjik në një nomenklaturë që jeton nën rrethim. Pra, është e kuptueshme që Marshalli është i mbrojtur. Por, kritikët besojnë se pamja e duhanit mund të përdoret në Phenian për disa manovra mashtrimi ose surprize.


Nyja


Pika themelore: denuklearizimi. Në fillim Shtetet e Bashkuara kërkuan që ajo të jetë e plotë, e verifikuar, e pakthyeshme. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton foli për Modelin e Libisë, domethënë dorëzimin pa kushte të të gjithë programit. Hapi i dyfishtë i gabuar i diktuar nga arroganca, ajo e Boltonit: sepse Modeli i Libisë nuk i kurseu një fund të tmerrshëm Gaddafit dhe Kim e kujton atë shumë mirë. Pastaj, për shkak se programi bërthamor libian ishte në një fazë të hershme dhe nuk ishte e mjaftueshme për ta ngarkuar atë dhe për ta hequr atë. Në vend të kësaj, Koreja e Veriut përbëhet nga dhjetëra qendra të prodhimit dhe depozitimit të plutoniumit dhe uraniumit dhe vlerësohet se tashmë ekzistojnë 30 deri 60 bomba të gatshme në depo. Trump është më realist, ndoshta një angazhim i qartë për ngrirjen e programit bërthamor dhe zvogëlimin e pajisjeve është e mjaftueshme. Po kështu edhe disa negociatorë, më pak ideologjikë.


Të drejtat e njeriut


OKB-ja dhe vendet në fjalë tregojnë se si Veriu kërkon të anashkalojë embargon, përpiqet të shesë armë dhe teknologji të ndaluar, përdor kompanitë e ekranit për të gjitha llojet e trafikimit, ka kompani hije nga Afrika në Azi. Këto janë operacione klandestine për të sjellë para në arkën shtetërore të mjerueshme, burime për një vend ku ka gjithmonë një ushqim urgjent. Kjo është një kërkesë për ndihmë ushqimore këto ditë. Vëmendja në Bomba nganjëherë çon në nënvlerësimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut. Për ata që nuk janë të përafërt janë gulagët, spastrimet masive, goditjet me pushkë. Misionet e kryera nga hakerët e aftë, rrëmbimet e të huajve (në të kaluarën), diplomati i zhdukur në Romë dhe vrasja e gjysmë vëllait të Kim në Malajzi u kujton të gjithëve vendosmërinë se kush është gati për gjithçka. Kjo është kërkesë për qëndrueshmëri: gjejmë një marrëveshje, por të jetë e vërtetë.


Gazeta Shqip