Akreoma Saliu është një ndër balerinat në premtuese të gjeneratës së re shqiptare.  Ajo ka një jetë të tërë që merret me kërcimin, pasi e ka nisur rrugëtimin drejt artit që në moshën 5 vjeçare, për ta finalizuar më pas këtë ëndërr me studimet në Akademinë e Arteve. E rritur në skenë, gjatë gjithë këtyre vieteve ajo ka marrë pjesë në shumë shfaqje dhe projekte artistike brenda dhe jashtë vendit, ku ka shkëlqyer me performancën e saj dhe ka rrëmbyër mijëra duartroktije nga publiku.  E nisur si një tekë fëmijërie sot baleti është bërë i pandashëm për 22 vjeçaren nga Tirana. Pr Akreomn krcimi sht e vetmja mnyr e shprfaqjes së ndjesive; dhe përmes talentit t saj ka mundur t prcjell mesazhe shum m t vrteta se ato q kan dal nga nj komunikim verbal. Rrethuar nga nj bot shpesh jo e favorshme pr artistt e mirfillt, ajo ka ditur t gjej rrugn dhe mnyrn e duhur pr t fituar zemrat e publikut, duke falur prjetime t paprsritshme. Në intervistën e mëposhtme balerina na rrëfen më shumë për veten, dashurinë  e saj të madhe baletin, dhe planet për të ardhmen…


 


Akreoma, na trego pak për fillesat e tua në balet. Si lindi ky udhtim drejt bots së artit?


Që në moshn pes vjeçare kam filuar t ndjek kurset e baletit klasik. Në fillim nisi gjithçka si nj dshir, apo tek fmijrie, ndrkoh q tani sht br prioriteti im kryesor. Fillimisht mora edukatn strikte dhe teknikn e ktij profesioni dhe ashtu si pa e kuptuar fillova t jetoja me rregulla strikte, edhe pse kjo gj m privonte nga t tjera prvoja profesionale dhe artistike.


 Cili është zhanri i baletit që ti ushtron?


Fillimisht jam marrë me balet klasik, sepse në këtë drejtim u fokusuan dhe studimet e mia, gjithashtu dhe fiziku im i përshtatej më së miri figurës së një balerine klasike. Por pas shumë vitesh praktikë në baletin klasik mendova t hap nj tjetr dritare në karrierën time, duke praktikuar nj tjetr zhanr, dansin kontemporan. Këtu ndjeva se kisha m shum mundsi t shprehesha, pra fitova gjuhn time t t shprehurit n profesion.


Të merresh me balet që fëmijë dhe ti përkushtohesh aq shumë sa ke bërë ti, do të thotë të heqësh dorë nga disa gjëra, lojërat, koha me shoqet, të afërmit e tjerë… Ka qenë e vështirë kjo pjesë për ty?


Po është e vërtetë, sepse prgjithsisht balerint klasik prjetojn nj fmijri ndryshe nga moshatart e tyre. Fllojn t braktisin lojrat dhe pikrisht nga lojrat mu desh t hiqja dor. Loja ime filloi t bhej trupi im(instrumenti im), por ky ishte argtimi dhe kënaqësia m e madhe pr mua.


Kush ka qenë mbështetja jote më e madhe në rrugën drejt artit?


Kam pasur prher mbshtetjen e familjarve t mi dhe kan qen ata t part q mi kan dhuruar duartrokitjet e shpirtit. Por nga ana tjetr, rolin m t rndsishm kto 4 vitet e fundit t karriers sime e luan koreografi Gjergj Prevazi. Ai është personi që ka ndikuar rrnjsisht n formimin tim profesional dhe intelektual.


Cilat nga eksperiencat e tua do t veçoje si m t bukurat, q kan mbetur n kujtesn tnde, por njkohsisht edhe m impenjueset?


Aq sa e bukur sht gjithçka t fal krcimi, aq edhe krkon impenjim dhe mund. N vitin 2015 kam marr pjes n dy Festivale Ndrkombtare n Itali dhe Gjermani, prkatsisht Find dhe Euro scene. Dy eksperienca vrtet t lodhshme, por tepr t bukura n t  njjtn koh. Gjithashtu dua të permend  edhe shfaqjen Reflect që do të mbetet gjatë në memorien e trupit dhe mendjes sime. Mund ta them me plot bindje se unë; ndihem e plotësuar në skenë.


Cilat jan projektet q ke realizuar s fundmi?


T them t drejtn, ky vit ka qen m i suksesshm n kndvshtrimin profesional. Mora pjes n dy projekte t mbajtur n Teatrin Kombtar dhe at Eksperimental, q mbajn titujt Equus dhe E vrteta e Marias, me regjizur t  Dino Mutafic dhe Besfort Idrizi. Jam shum e lumtur q nprmjet kualiteteve t mia kam mundur t pasqyhroj nj mesazh t qart dhe kuptimplot, vetm nprmjet lvizjes.


Momentalisht  a je duke punuar me projekte t reja? Cilat jan planet e tua artistike?


Kam shum gjra n mendje pr t realizuar, por me kohn uroj t marrin drejtimin e duhur, pr t prhapur nj kultur dhe mendsi tjetr n lidhje me krcimin, sepse gjithçka nis me nj lvizje n botn time. Momentalisht jam krcimtare n kompanin Albanian Dance Theater Company dhe sigurisht e dedikuar plotsisht n gjuhn trupit. Baleti është pjesë e panadarë e jetës sime. Do të jetojë me mua përjetësisht.