Misioni i BE-s
Ndrkombtart theksojn se krert e Prishtins kan autoritet absolut

Vendimi i Prishtins zyrtare q zyrtarve t lart serb t’u ndalohet n t ardhmen q t hyjn n Kosov, nse ata i keqprdorin vizitat e tyre atje pr qllime provokuese politike, ka ngjallur paknaqsi t madhe tek autoritetet e larta n Beograd, q kan krkuar ndrhyrjen e misionit t EULEX-it, i cili, nga ana i tij, ngre duart prpjet, duke theksuar se ky mision nuk ka asnjfar lidhje me vizitat e zyrtarve serb n Kosov dhe se misioni i tij sht vetm ndrmjetsimi. “Sa u prket vizitave t zyrtarve serb n Kosov, ekziston nj procedur prkatse, pr t ciln jan marr vesh Zyra e BE-s n Beograd, Zyra e Prfaqsuesit t Posam t BE-s n Prishtin dhe autoritetet e Kosovs”, i deklaroi gazets s prditshme serbe “Politika”, zdhnsja e prfaqsuesit t posam t BE-s n Kosov, Julia Rojter, duke theksuar se BE-ja vepron vetm si ndrmjetse komunikuese n kt drejtim. “Ne mbshtesim dhe inkurajojm t gjitha palt q t respektojn t gjitha parimet, pr t cilat ato kan rn dakord, si dhe t shfrytzojn mundsit e krijuara pr vendosjen e marrdhnieve t fqinjsis s mir n prputhje me perspektivn europiane t rajonit”. Edhe zdhnsja e EULEX-it n Prishtin, Irina Gudeljevi, pasi theksoi se ishte informuar lidhur me vendimin prkats t qeveris s Kosovs, i vuri n dukje gazets s lartprmendur serbe se EULEX-i nuk sht i prfshir n kt proces dhe se fjaln e fundit, sa u prket vizitave t zyrtarve serb n Kosov, e kan pikrisht autoritetet e ksaj t fundit. Ajo saktsoi se zyrtart serb krkesn prkatse pr ndonj vizit eventuale t tyre n Kosov duhet t’ia drgojn prfaqsuesit personal t Prfaqsuesit t Posam t BE-s n Beograd; m pas, prfaqsuesit t posam t BE-s n Prishtin q, nga ana e tij, informon qeverin e Kosovs dhe se sht Prishtina zyrtare q thot fjaln e fundit, duke informuar sipas t njjtit kanal, por n drejtim t kundrt. Sa i prket vizits s planifikuar t ministrit t qeveris serbe, Goran Bogdanovi, n Kosov, zdhnsi rajonal i policis s Kosovs n Mitrovic, Besim Hoti, i vuri n dukje gazets serbe “Politika” se Bogdanovii jeton n territorin e Kosovs, ku edhe ka lindur, dhe se ai pa problem mund t hyj n territorin e saj prmes pikkalimit kufitar n Jarinjn e Poshtme, por se, “n qoft se ai do t synoj t bj ndonj vizit politike, pr shembull diku n Kosovn Qendrore, ather kundr tij do t mund t merren masa t tjera”.
#