Misioni i Fondit Monetar Ndrkombtar gjat vizits vlersuese nga 23 deri m 30 tetor n Prishtin, nuk sht ndar shum i knaqur me prparimin q ka
Kosova n fushn e ekonomis deri m tani. N raportin final t ktij misioni, t cilin e ka siguruar Expressi, Qeveria e Kosovs sht kritikuar pr rritje t shpenzimeve buxhetore 26 pr qind n buxhetin e vitit 2010 dhe zvarritjen e reformave n sektorin e energjis. Gjithashtu stafi i FMN-s, ka trhequr vrejtjen se strategjia e energjis, pr t ciln jan pajtuar Banka Botrore dhe Shtetet e Bashkuara t Ameriks, duhet t rishikohet pasi q ka shqetsuar investitort e mundshm n kt sektor.Megjithat, sht hera e par q Qeveria e Kosovs sht lvduar nga FMN-ja pr deficitin fiskal, i cili vitin e ardhshm parashikohet t jet 4.7 pr qind e Bruto Produktit t Brendshm, nga 7.5 pr qind sa sht sivjet me t hyrat e bartura t PTK-s.Ndrkaq, ngadalsimi i rritjes ekonomike, q sht vlersuar nga FMN-ja t jet 4 pr qind, n kt raport thuhet se ka qen i pritur pr shkak t rnies s remitencave, zvoglimit t eksporteve dhe importeve dhe depozitave.Ksaj situate thuhet si i kan kontribuar edhe shpenzimet e planifikuara t Qeveris pr rritje t pagave pr disa sektor dhe shpenzimet e mdha kapitale.

Shpenzimet e mdha nuk garantojn stabilitet fiskal, thuhet n raport.Nj pjes e konsiderueshme e ktyre shpenzimeve i atribuohen nevojs pr financim edhe m tej t KEK-ut, kompani kjo e cila nuk arrin ti mbuloj humbjet e saj.

Pr kt FMN-ja krkon nga Qeveria e Kosovs t mos vonohet me privatizimin e ksaj ndrmarrjeje, pasi q vonesat e mundshme n sektorin e energjis domosdo krkojn financim nga buxheti.Marrveshja e shumpritur mes Banks Botrore, USAID-it dhe autoriteteve pr strategjin e sektorit t energjis m n fund u arrit von ksaj vere. Mirpo, investitort privat dukshm jan t shqetsuar nga risku i investimeve q nnkuptohet nga kjo strategji dhe dy ofertuesit m t mdhenj jan larguar nga tenderi pr rritje t kapacitetet energjetik, thuhet n vlersimin e misionit t FMN-s.N kt rast, ky mision rekomandon q t ndryshohet komplet strategjia, n t kundrtn do t ket vonesa edhe n privatizimin e KEK-ut.Nevojat financiare t KEK-ut, sipas FMN-s, sht e vshtir t dihen me saktsi, n rast se dshtojn pajisjet prodhuese n kt kompani dhe importi i energjis mund t kushtoj shtrenjt.Me gjith rritjet t shpenzimeve buxhetore, buxheti i vitit t ardhshm vlersohet se mund t siguroj baz solide pr qndrueshmri fiskale, nse aplikohen reformat e premtuara strukturale nga Qeveria. Kto reforma prfshijn forcimin Administrats Tatimore dhe zgjerimin e bazs tatimore.Nj varg rekomandimesh i jan adresuar Ministris s Ekonomis dhe Financave dhe Banks Qendrore t Kosovs pr Ligjin pr huat publike, i cili do t ndihmoj Qeverin n krijimin e stabilitetit financiar. Njhersh sht edhe nj nga parakushtet q Kosova t hyj n aranzhmane financiare me Fondin.Autoritete e Kosovs jan duke krkuar nga FMN-ja prkrahje financiare pr politikat e tyre. Stafi do ta marr parasysh kt krkes dhe mund t filloj diskutimet pr programe q mund t prkrahen nga aranzhmanet e Fondit n fillim t vitit 2010, thuhet n raport.Me kt konfirmohet deklarata e ministrit t Ekonomis dhe Financave, Ahmet Shala, q muaj m par pati thn se jan duke biseduar me FMN-n pr kredi t buta deri n 300 milion euro.