Transmetuar me 06102015 - 1438


PUBLICITETNga Artur Zhejibr
br
Drejtori i Mapobr
br
Edi Ramen e kam pasur mik te vjeter rinie dhe ajo ishte nje miqesi e thelle qe do sdo le gjurmen e vet per gjithe jeten Kam qene krah tij ne shume raste kritike opozitare sepse kam besuar tek intelekti i tij i rafinuar qe do te rafinonte shume skorie agresive dhe acide te politikes shqiptarebr
br
Ishte esenciale fitorja e tij ne krye te Bashkise se Tiranes ne vitin 2007 per te balancuar pushtetin e stermadh dhe agresiv te qeverise Berisha 1 e per kete beteja per dhe pro Rames kryetar Bashkie te Tiranes si kryetar te PS na gjeti jo rastesisht ne te njejten llogore Por kam qene edhe ashpersisht kunder kur pikerisht ne mandatin e fundit si kryebashkiak pothuajse e humbi krejt betejen e tij qytetndertuese per Tiranenbr
br
Kam qene kunder tij ne ndryshimet kushtetuese te vitit 2008 si edhe kunder ndryshimit te Ligjit zgjedhor ne po ate vit Ishte viti i Gerdecit kur Berisha me imazh publik te derrmuar i ngriti Rames nje kurth politik ekselent duke i gudulisur ambicien si lider vetmitar te se Majtes dhe duke care koalicionin e fitimtareve te deriatehershem Rama-Metabr
br
Qe edhe solli me pas ne zgjedhjet vendore te vitit 2009 fillimin e nje armiqesie se paku 3-vjecare ndermjet Metes dhe Rames e duke larguar kesisoj te Majten shqiptare edhe per 4 vite te tjera nga qeverisjabr
br
Tani ndoshta ne menyre shume te personalizuar une mendoj se Edi Rama ndodhet ne nje udhekryq i cili eshte sa politik aq edhe ekzistencial shte e veshtire ti shpjegosh keto gjera ne nje studio televizive e prandaj duhet thene i bekuar qofte shkrimi dhe te bekuara qofshin germat qe sistemojne me mire se cdo tjeter sintaksen dhe rrjedhen e mendimit Pa interferencat qellimkeqija ose te ceketa te debatuesvebr
br
Sot pra Kryeministri eshte ne nje Udhekryq Qe ne te vertete eshte nje udhekryq tipik pushteti por me nje moshe se paku 3000-vjecare Dhe kjo Kryedileme eshte si nje peshore qe ka si cdo peshore dy pjata Vetveten ne nje krah dhe Shtetin ne krahun tjeterbr
br
Edi Ramen si lider vetmitar apo te Drejtuarit e Shtetit dhe te Shqiperise me Koalicionin qe e solli me sukses deri ketu ne kete majebr
br
Qe te shpjegohem me qarte e per ata qe kane durim te kendojne shqip qe para 3000 vjetesh u gjet nje Helene e pra nje pretekst qe te sulmohej Troja qe i bente karshillek Athines se lashte si dhe rrefen Homeri Por as dje dhe as sot askush nuk e beson se Lufta e Trojes u be per hiret e Helenes magjepsese Te gjithe jane te mendimit se ajo lufte e Trojes u be per me shume pushtet Pavaresisht kostos ne te vrare ne djegie e shkaterrime qe ajo shkaktoi e qe sot mbiquhet ne menyre cinike simbas menyres anglo-saksone dem kolateral collateral damagebr
br
Edhe ne luften me te fundit boterore Hitleri pretendonte se Gjermania kishte nevoje per me shume Hapesira Jetike Demet kolaterale te kesaj Nevoje ishin se paku 30-40 milione te vrare Ndersa sot Gjermania me nje hapesire jetike dhe me nje territor shume me te vogel se ai qe kishte perpara Luftes se Dyte Boterore eshte ne nje lulezim te rralle e qe zilepset nga i gjithe planeti Tokebr
br
Thjesht pa lufte e me shume pune alla gjermancebr
br
Duke u kthyer te betejat qesharake ne gote te Fshatit Tone qe mjerisht nuk kane asgje epike vihet re qe disa grupe parallinjsh te rinj shqiptare qe nuk jetojne dot te paperfillur nga kryeministri cilido qofte ai dhe kjo shperfillje por jo hakmarrje ndaj bizneseve te tyre eshte nje merite e madhe e Rames duan sot dhe ushtrojne trysnine e tyre qe te kene me shume hapesira jetike per nje mbrothesim te metejshem te parave te tyre te cilat kriza dhe shperfillja kryeministrore i ka mehur pak si shumebr
br
Atyre pra SuperParallinjve u duhet nje Kryeminister i dobet me nje shumice ne fije te perit e pra i pengmarre nga loja e brishte e ekuilibrave te cilet ata ne rastin e nje Kryeministri te dobet keta ekuilibra do te mund ti komandonin ne menyre te drejtperdrejte dhe ne menyre te terthortebr
br
Duke e shnderruar kesisoj Kryeministrin pa dijenine e tij ne nje kukull apo instrument te interesave te tyrebr
br
Per te mberritur kete supremaci ndaj Kryeministrit Rames sot apo Berishes dje do te duhet qe ai Kryeministri te mbeshtetej tek ata dhe tek asetet e tyre dhe jo te nje koalicion politik si edhe eshte realisht koalicioni i sotshem Rama-Meta i stermadh ne numra dhe krejt i patundshembr
br
E pra duhet arja e koalicionit Rama-Meta dhe fill me pas krijimi i koalicionit RamaampBiznesi i Madh qe sjell regjimin e monopoleve e me pas diktaturen e tyrebr
br
Qe te mberrihet te kjo arje rruga 3000-vjecare eshte e qartebr
br
Ajo mbeshtetet te Taktika e miklimit te sedres se Liderit Vetmitar Seder e cila ne kolltukun kryeministror te praruar me mijera flutura vertitese yes men- esh behet shume e prekshme dhe shume e infektueshme Kete lloj Sedre dhe kete vetadhurim instiktiv kam patur rastin ta verej nga afer qe nga Fatos Nano Ilir Meta apo Sali Berisha Porse ky nuk eshte aspak nje fenomen vetem shqiptar aq me teper per moshen se paku 3000-vjecare qe kabr
br
shte pra nje virus universal dhe ndoshta i perjetshem qe fle ne cdo qenie njerezore dhe zgjohet pikerisht ne ate Kolltuk  Komande mbreterore presidenciale apo kryeministrore Porse qyteterimi i sotshem i ka gjetur nje kure ketij virusi Keshilltaret dhe kushtet e numrave parlamentare Sigurisht keshilltaret qe keshillojne dhe jo ajo specie qe keshillohet nga shefat e  tyrebr
br
Me konkretisht ceshtja shtrohetbr
br
shte me mire qe Kryeministri Rama te kushtezohet nga aleati politik Ilir Meta me gjithe sikletin qe te kesh aleat Ilir Meten dikur ish-shef ish-mik ish-armik dhe me rekordet e veta ambicioze apo te kesh aleat nje grupim biznesesh te cilet me kalimin e kohes e klasifikojne dhe do e kushtezojne kryeministrin qe te shnderrohet heret a vone ne nje kryemenaxher te sipermarrjeve te tyrebr
br
Kete eshtje e pra edhe zgjidhjen e saj e ka ne dore sot vetem Edi Rama Mjafton te doje te kuptoje dhe te mesoje edhe nga viti 2008 qe folem me lartbr
br
Sigurisht me pas kete e kane ne dore edhe shqiptaret me voten e tyre te cilet nese do te thirreshin ne zgjedhje te parakohshme e te luftonin edhe njehere Luften e tyre te Trojes do te kishin padyshim me shume humbje sesa fitorebr
br
Por ashtu si parashtruam ne krye te ketij shkrimi nese Edi apo Edi Rama apo Kryeministri i Republikes se Shqiperise do te keqyrte me vemendje Peshoren dhe pjatat e saj e do te dekriptonte iluzionet apo kurthin qe eshte shtene ne njeren pjate te Peshores Ate te Liderit te Madh e Vetmitarbr
br
E  me pas nese do te keqyrte pjaten tjeter te se njejtes Peshore e vobekte ne paraqitje me nje hapesire me te ngushte jetike me  sakrifica por reale sepse ka punesimin brenda rritjen ekonomike reformat shtetformimin etj do te bente nje Zgjedhje qe premton me pak adrenaline por me shume rezultatebr
br
Dhe ne fund te fundit me shume Demokracibr
br
Mendoj me mire nje Koalicion politik me te gjitha kostot dhe problemet qe koalicionet kane qe behet apo zhbehet me vote popullore sesa nje koalicion me SuperParallinjte qe e shnderron qeverisjen de facto ne Oligarki autoritariste ekonomiko-politikebr
br
Ruajna Zot nga nje sistem i tillebr
br
Edhe Kryeministrin gjithashtu

lang enUS

p idlastbrbr