Krerëve të rinj të PS-së: Shuani qejfmbetjet, gati për zgjedhjet
Kur akoma nuk ka realizuar hetimin e zgjedhjeve t shkuara parlamentare, kryetari i PS-s, Edi Rama, e ka futur partin n ethet e zgjedhjeve t ardhshme lokale t 2011-s. Megjithse ai disa her ka ln t kuptohet se mund t’i bojkotoj kto zgjedhje, n mnyr jopublike ai ka nisur organizimin e partis pr t’u prballur me sfidn e radhs. Burime zyrtare nga PS-ja bjn t ditur se kryesocialisti ka pasur dje nj takim me krert e rinj t rretheve, t zgjedhur n muajin qershor. Ky ishte takimi i par zyrtar i Rams me drejtuesit e rinj, nj struktur q u rifut n statutin e ndryshuar n prill. Dy kan qen shtjet t cilat ka prekur Rama n kt takim: e para, mosmarrveshjet brenda gjirit t partis q lindn pikrisht nga procesi i zgjedhjeve n parti dhe e dyta, ngritja e strukturave dhe nisja e puns pr t’u prgatitur pr 2011-n. “Duhet t shuani qejfmbetjet qe kan dal nga kto zgjedhje”, - msohet t’u jet drejtuar Rama 38 drejtuesve socialist, t cilt me mandatin e marr n qershor, do t prgjigjen pr organizimin e partis pr do rreth t vendit. Shum kandidat pr kryetar t degve n rrethe e kontestuan procesin si jotransparent dhe t manipuluar nga qendra. Kandidatt n disa rrethe sulmuan Ramn se nuk u dha mundsin t garonin n mnyr t ndershme, pasi emrat e kandidaturave u przgjodhn nga kryesia, pavarsisht preferencave t bazs s partis. Nj nga kontestimet m t forta ishte ai i ish-deputetit Ndriim Hysa, i cili tha se nuk kishte transparenc n proceset e kryera nga asamblet e rretheve Elbasan, Ersek e Kor. Gjithashtu, antari i kryesis, Ben Blushi, ngriti shum dyshime mbi mnyrn e przgjedhjes s emrave q do t kandidonin pr kryetar. Duket qart se kto zgjedhje i shrbyen Rams pr t forcuar pozitat e tij n baz pas humbjes s zgjedhjeve parlamentare q e pran dukshm antarsin n qndrimet e saj.


Organizimi pr zgjedhjet


Pavarsisht vjetrsis q mund t ken n parti dhe CV-s s punve q kan kryer brenda saj, krert socialist t rretheve kan marr dje porosi e udhzime nga Edi Rama se si t kryejn detyrn e tyre t re. Sipas burimeve nga ky takim, kryesocialisti ka krkuar q t forcohet bashkpunimi n strukturat e rretheve, duke krkuar qndrime solide dhe organizim serioz t partis. Gjithashtu, ai ka krkuar q t nis puna pr zgjedhjet lokale t ardhshme, ku PS do t jet n testin m t fort politik. Ajo do t tentoj t rikuperoj forcat e saj pas humbjes n zgjedhjet parlamentare. Rrethi ku do t prqendrohen edhe t gjith energjit e socialistve, do t jet Tirana, ku pr her t par, PS pritet t futet n zgjedhje pa aleatin e saj t vjetr, LSI-n, dhe ku Rama sht n dilem t madhe nse do t krkoj nj mandat t katrt pr veten e tij. Por gjithsesi, n mbledhjen e djeshme nuk jan dhn porosi t veanta pr Pjerin Ndreun, kreun e degs s Tirans, me t cilin Rama konsumon biseda ndoshta m shpesh dhe m private sesa me 37 drejtuesit e tjer t rretheve.