Ekspozimi ndaj rrezeve t diellit ul rrezikun pr shfaqjen e kancerit n prostat. Ky sht prfundimi i nj studimi t publikuar n revistn “Cancer Research da Esther John” i kryer nga “Northern California Cancer Center” dhe “Keck School of Medicine”. Ekspertt kan arritur n kt prfundim pas krahasimit t pigmentit t dy grupeve t individve q jetonin n San Francisko, 450 prej t cilve me kancer dhe 455 t shndetshm. Pas matjes s pigmentit me refletrometr, sht vn re se ndrkoh q n lkur nuk viheshin re ndryshime t pigmentimit mes dy grupeve, ashtu si pritej, lkura e ballit t personave t shndetshm ishte m e fort se ajo e atyre t smur. Si konfirmim i mtejshm i teoris s tyre, ekspertt u kan krkuar pjesmarrsve n studim detaje t aktivitetit t tyre n ambientin e jashtm dhe t tregonin se sa ishin ekspozuar m par n diell. Prgjigjet kan konfirmuar teorin se personat e shndetshm ishin ekspozuar m shum n diell sesa ata q ishin prekur nga tumori.