Rritja ekonomike prej 2.2% e Gjermanis dhe 1% e 16 vendeve n Eurozon tregon se ekonomia po ecn me ritme m t shpejta se parashikimet. Ekspert n Bruksel thon se diferenca me 0.8% krahasuar me tremujorin e par, tregon se Evropa sht n rrug t mbar, madje, sipas tyre, shkurtimi i shpenzimeve nga disa vende nuk duhet t jet n nivele kaq drastike. Edhe pse analistt nuk e cilsojn ende nj mrekulli rritjen e ekonomis gjermane, fakti q borxhi grek nuk lkundi themelet e Eurozons, ashtu si ishte paralajmruar m par, duhet vlersuar. Ata shprehen se edhe monedha e prbashkt evropiane i ka hyr rrugs s shptimit, duke par edhe reagimin pozitiv t bursave, t cilat nga nivelet minimale arritn q n pak dit t shnojn shifra pozitive. N raportet e fundit, vlersohet se rritja inkurajuese e ekonomis n Evrop duhet t zbus frikn pr ekonomin botrore, sidomos n kt moment, kur ekonomia amerikane po tregon shenja ngadalsimi.