Kredia 3,2 miliard euro q Shqipria ka siguruar nga institucionet ndrkombtare financiare, pritet t jap nj ndikim pozitiv n zhvillimin e vendit. Ekspertt e ekonomis jan t mendimit se ky sht momenti i duhur q kjo shum t hyj n tregun vendas, pr disa arsye, si investimet apo forcimi i lekut, thelbsore pr rritjen ekonomike.

Adrian Civici, Ekspert ekonomie

"Vendi ka nevoj pr investime pasi duhet rritje ekonomike. Kjo kredi do rris punimin po ashtu edhe do forcoj lekun duke futur valut n treg. Sektort si infrastruktura po ashu dhe energjia jan mjaft t rndsishm n zhvillimin e vendit, sektor n t cilt do t investohet pjesa m e madhe e ksaj kredie.

Ekspertt e quajn si nj hap pozitiv kt kredi, duke kshilluar q ajo t investohet kryesisht n sektort q nxisin punsimin.

Zef Prei, Ekspert ekonomie

"Kredia po t finacohet n sektort e duhur po ashtu dhe t jet me interesa t ulta, i jep zhvillim vendit. Bankat q financojn vendin ton kan besim n zhvillimin e ekonomis shqiptare.

Do ndikoj pozitivisht n punsim dhe forcimin e lekut."

Kredit e mbledhura s bashku, q arrijn shifrn e 3.2 miliard eurove do t jen me interesa t buta nga 1 deri n 3 prqind. Pjesa m e madhe e ksaj kredie do prdoret n infrastruktur dhe energjetik, dy sektor q jan vlersuar edhe nga ekspertt si katalizator n zhvillimin e ekonomis s vendit.