Paraqitja nga kreu i grupit kuvendor socialist Gramoz Rui t disa kartave t identitetit, sipas tij t falsifikuara, si prov manipulimi t zgjedhjeve, pr ekspertt e ligjit nuk konsiderohet kurrsesi nj fakt q mund t’i shptoj ligjit dhe aq m pak, t zgjidhet me vullnet politik.

Pr Saimir Vishn, kryetar i Dhoms s Avokatve Penalist t Shqipris, paraqitja e ksaj prove v n lvizje detyrimisht organin e akuzs. Visha i referohet nenit 186 t Kodit Penal, q e klasifikon kt rast n shtjet q ndiqen kryesisht nga Prokuroria. Visha heq paralele edhe me rastin e qendrs s votimit n fshatin Ruzhdie t Fierit. Sipas tij, sht organi i akuzs, sikurse po ndodh, ai q do t prcaktoj prgjegjsin penale t komisionerve, t cilt akuzohen pr shprdorim detyre.