Ekspertt e ligjit thon se Kushtetuta sht e qart dhe nuk l vend pr interpretime t tjera kur shprehet pr mandatin e kryetarit t Gjykats Kushtetutese. Nj diskutim q ka lindur pas prfundimit q prej 4 qershorit 2010 t mandatit tre-vjear t kreut aktual t ksaj gjykate dhe shtyrjes s ktij procesi n muajin shtator nga Presidenti i Republiks me pretendimin se ligji themelor dhe Kushtetuta nuk i prcaktojn afat pr przgjedhjen e kreut t ri. Por ish-kryetari i Gjykats s Lart Avni Shehu, mbshtet t kundrtn duke cituar pr kt, nenin 125 t Kushtetuts pikn 4 dhe 5 t tij. N t njjtn linj sht dhe Zvendsdekani i Fakultetit t Drejtsis n Tiran Kristaq Gjyli.

Gjyli dhe Shehu thon gjithashtu, se sht kushtetutese q Presidenti t zgjedh kreun e ri t gjykats, pavarsisht faktit se 4 antarve t saj u ka prfunduar mandati.

Ish-kryetari i Gjykats s Lart, shton gjithashtu dhe argumentimin se Presidenti i Republiks duhet t kishte nisur, madje m hert procedurat pr przgjedhjen e kryetarit t ri t Gjykats Kushtetutese duke i dhn kshtu, mundsin dhe Kuvendit q brenda afateve kushtetutese t jap plqimin pr t emruarin e kryetarit t shtetit.

N logjik t fundit, Zvendsdekani i Fakultetit Juridik, Kritaq Gjyli thot se sht jokushtetutes vazhdimi i detyrs s kryetarit t Gjykats Kushtetutese pas dats 4 qershor, koh kur dhe prfundoi mandati i tij.

Shehu thot se Vladimir Kristo me mandat t prfunduar mund t ushtroj tashm vetm funksionin e antarit t gjykats.

Ajo far del si konkluzion prfundimtar prej logjiks juridike, q ofrojn njohsit e ligjit themelor, sht se Presidenti ka shkelur afatet kushtetutuese n przgjedhjen e kryetarit t ri t Gjykats Kushtetutese. Nj zhvillim q sht ndjekur nga nj tjetr shkelje ajo e qendrimit n detyr t Kristaq Kristos pavarsisht prfundimit t mandatit t tij. Krahas ekspertve t ligjit prgjigjen m t fort mbi kt shkelje afatesh ligjore e ka dhn m hert ish-kryetari i Gjykats Kushtetutese Gjergj Sauli, i cili u largua nga ky funksion sapo prfundoi mandati i tij kushtetutes.