Pjestari i Klanit t Zemunit, Sretko Kalini, i fundmi i bands

Kroacia ka ekstraduar tek autoritetet n Serbi, Sretko Kaliniin, i dnuar n munges nga drejtsia serbe me 30 vjet burgim pr pjesmarrje n vrasjen e ish-kryeministrit t Serbis, Zoran Gjingji. Ai u soll nga Kroacia n Beograd me nj avion t posam t qeveris serbe. Pjestari i shumkrkuar i Klanit famkeq t Zemunit nga burgu kroat i Dubravs sht vendosur n nj burg t siguris s lart. Ministri i Brendshm serb, Ivica Dai, ka pranuar se operacioni i dorzimit ishte kryer n fshehtsi t plot, pr shkak t friks s zbulimit t planit.


Kalini, krahas dnimit pr vrasjen e ish-kryeministrit Gjingji, sht dnuar edhe me 40 vjet burgim pr pjesmarrje n nj numr vrasjesh, rrmbimesh dhe n dy akte t cilsuara si terroriste. "Presim se me dshmin e tij do t mund t zbardhen nj varg veprash t tjera penale", ka deklaruar ministri i Brendshm serb. Kalini ka nnshtetsi serbe dhe kroate. T martn n Zagreb ai u dnua me nj vit e gjysm burgim, pr shkak t falsifikimit t dokumenteve t udhtimit. Serbia krkoi dorzimin e tij menjher pas arrestimit n Zagreb, n muajin qershor, pasi ishte qlluar nga Millosh Simovi, nj i dnuar tjetr pr vrasjen e Kryeministrit properndimor Zoran Gjingji, m 12 mars t vitit 2003. N nj proces t zhvilluar gjyqsor n Beograd, n muajin maj t vitit 2007, 12 t akuzuarve pr kt vrasje iu shqiptuan dnime t larta. Ndr ta, Milorad Ulemek u dnua me 40 vjet burg pr organizim t vrasjes, ndrsa po kaq vite burg iu shqiptuan edhe ekzekutorit t vrasjes, Zvezdan Jovanovi.


Padia

Fondi pr t Drejtn Humanitare, me seli n Beograd, ka
kallzim penal kundr pjestarve t ish-ushtris jugosllave dhe t policis serbe pr krime lufte n rrethinn e Pejs n Kosov, gjat vitit 1999. Drejtuesja e ktij organizmi, Natasha Kandi, tha pr BBC-n se krimet duhet t zbardhen, ndrsa autort e tyre t dnohen. "N baz t dokumentacionit ton pr krimet q jan
n Komunn e Pejs, kemi deklarata t shum dshmitarve, sipas t cilave m 14 maj t vitit 1999 n tre fshatra jan kryer krime tepr t rnda. Fjala sht pr fshatrat Qyshk, Zahaq dhe Pavlan. Dhe, meqense tani po zhvillohen hetime pr krimet e kryera n Qyshk, ne mendojm se kjo nuk sht e mjaftueshme dhe hetimet duhet t shtrihen edhe n Zahaq e Pavlan, sepse gjithka ka ndodhur brenda s njjts dit. Dhe, ky nuk sht kurrfar incidenti, por thuajse t njjtt persona jan gjetur n t tre kta fshatra", tha pr BBC-n zonja Kandi. Sipas saj, edhe n kt rast hetimet duhet t prcaktojn prgjegjsin se kush me urdhr t kujt ka kryer kto krime.
#