Ndonëse bota është e pushtuar nga dieta të shëndetshme që premtojnë të na bëjnë të humbim peshë brenda pak javësh, ne vazhdojmë të bëjmë gabime elementare të ngrënies kur ushqehemi. Nutricionisti Rob Hobson ka listuar te Daily Mail ato që i përcakton si 10 mëkatet ushqimore që gjithmonë duhet ti shmangim. Ja cilat janë:1.Shmangia e ushqimit


Shumë njerëz që duan të humbin peshë, sidomos në verë, i kalojnë ushqimet. Megjithëse dihet, ky është një nga gabimet më të shndritshme që mund të kryhet nga ata që duan të humbn peshë. Kalimi i mëngjesit ose drekës mund të ndikojë në përqendrimin e niveleve të sheqerit në gjakun tonë. Një nga sekretet për të humbur peshë, megjithatë, kurrë nuk është kalimi i ushqimit, zvogëlimi i porcioneve apo përtypja e ngadalshme e ushqimit.


2.Frika nga karbohidratet


Karbohidratet shpesh shihen gabimisht si ushqim i yndyrshëm dhe jo i shëndetshëm. Në realitet ato nuk mund të grupohen në një grup të vetëm. Disa ushqime të pasura me karbohidrate të tilla si orizi, tërshëra dhe buka e grurit sigurojnë një dozë të mirë të ushqyesve të tilla si fibër, magnez, hekur dhe vitamina B. Ndërkohë karbohidratet e përpunuara të bëra nga mielli i bardhë dhe sheqeri janë më pak të shëndetshme dhe mund të kenë ndikim në nivelet e sheqerit në gjak. Reduktimi i karbohidrateve është një strategji e dobishme për të ndihmuar në humbjen e peshës, por studimet tregojnë se në afat të gjatë rezultate të ngjashme mund të merret, duke ndjekur një dietë tradicionale me yndyrë të ulët.


3.Ekzagjerimi me ushqime të shëndetshme


Nëse i konsumoni me tepricë, madje edhe ushqimet që konsiderohen të shëndetshme (p.sh. fruta të thata, vajra të tilla si vaj ulliri ekstra i virgjër, kokosi dhe kos grek) mund të rrisin ndjeshëm futjen e përditshme të energjisë dhe të nxisin shtimin në peshë. Përveç kësaj, shumë ushqime, sidomos të ashtuquajturat ushqime të shëndetshme, duhet të merren me kujdes.


4.Ngrënia vetëm e “superfoods” që luftojnë sëmundjet


Ka disa ushqime që, falë vlerave të tyre ushqyese, ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të caktuara. Megjithatë, këto “superfoods” që kanë më shumë antioksidantë si vitamina C ose komponimet mund të mos jenë ushqimet e vetme në dietën tonë. Vetëm një larmi e madhe ushqimesh, ndoshta e shoqëruar nga shumë perime dhe fruta, do t’i japë trupit tonë energjinë e duhur të përditshme.


5.Konsumimi i pijeve të shëndetshme


Shpesh, si kur luajmë me sporte dhe kur ndjekim një dietë, marrim pije “të shëndetshme”. Megjithatë, edhe këto mund të dëmtojnë qëllimet tona. Lëngjet e frutave, për shembull, mund të jenë të pasura me sheqer. Pijet sportive që konsumojmë para dhe pas ushtrimeve fizike kanë një përmbajtje kalorish që shpesh është më e pakët se energjia që djegim. Ata janë gjithashtu të pasura me sheqerna – si glukoza – që mund të jenë të dobishme për ruajtjen e niveleve të energjisë gjatë ngjarjeve sportive, por jo për seancat e përditshme të palestrës. Pirja e ujit të nxehtë me limon shpesh shihet si një alternativë e shëndetshme, por mund të ketë një ndikim në shëndetin e dhëmbëve, duke marrë parasysh nivelin e lartë të aciditetit. Nutricionistja britanike rekomandon që të pini shumë ujë, duke e aromatizuar me përbërës si rozmarinë, nenexhik, basil dhe kastravec dhe të shmangen shumë të ashtuquajturat pije të shëndetshme.


6.Përdorimi i sheqerit alternativ


Ata që besojnë se zëvendësimi i sheqerit të bardhë me mjaltë dhe sheqer kokosi është më i shëndetshëm është i gabuar. Ata që paraqiten si alternativa ndaj sheqerit klasik janë në të vërtetë gjithmonë sheqerna dhe trajtohen nga trupi ynë në të njëjtën mënyrë. Pra, edhe këto, nëse merren më tepër, kanë të njëjtin ndikim negativ në shëndetin tonë. Natyrisht, ilaçi më i mirë është zvogëlimi i sasisë së sheqerit të marrë dhe ndoshta zëvendësimi i saj me përbërës si kanellë, arrëmyshk, vanilje dhe kokos.


7.Eliminimi plotësisht nga dieta e disa grupeve ushqimore


Për të humbur peshë, disa njerëz hanë ushqime pa gluten, shmangin plotësisht produktet e qumështit ose ushqime të tjera të konsideruara si yndyra. Në fakt, – shpjegon nutricionistja angleze, – nëse nuk jeni pjesë e përqindjes së vogël të popullsisë që është prekur nga alergjitë ushqimore, intolerancat ose disa sëmundje të tilla si sëmundja celiac, përjashtimi i ushqimeve të caktuara nga dieta juaj nuk sjell përfitime. Përkundrazi, duke përjashtuar tërësisht grupet e ushqimit, rrezikoni rritjen e pabarazive ushqyese dhe zhvillimin e marrëdhënieve jo të shëndetshme me ushqimin.


8.Mosleximi i etiketave të ushqimit


Etiketat e ushqimit mund të jenë një burim i dobishëm i informacionit ushqimor dhe ndihmon që të bëni zgjedhje të shëndetshme. Sidoqoftë, duhet të jeni të kujdesshëm. Ushqimet që duken të shëndetshme dhe që paraqiten në ‘yndyrna të ulëta’ ose ‘të pasura me omega 3’ ose edhe ‘pa gluten’ mund të kenë një përqendrim të lartë të sheqerit, yndyrës së ngopur ose kripës.


9.Përqendrimi te kaloritë


Në etiketat e një ushqimi ne shpesh konsultohemi me kaloritë që përmbajnë. Sidoqoftë, ne nuk duhet ta përqendrojmë vëmendjen tonë vetëm në numrin e tyre. Në fakt, jo të gjitha kaloritë janë të barabarta. Për shembull, ato që përmbajnë një qese karamele mund të rrisin nivelet e insulinës që nxisin ruajtjen e yndyrës dhe urisë. Qëllimi ynë kryesor duhet gjithmonë të jetë vetëm ngrënia e ushqimeve me vlera të larta ushqyese.


10.Ngrënia shumë herë në ditë


Një nga mitet e vështirë për të vdekur është se për të ruajtur peshën është e nevojshme të hani pak, por shumë herë në ditë. Megjithatë, trupi ynë nuk ka nevojë të ushqehet vazhdimisht. Në të vërtetë një stimul i vazhdueshëm mund të na çojë për të ngrënë shumë dhe për të mos humbur peshë fare. Më mirë bëni tre vakte në ditë dhe një meze të lehtë (me fruta ose perime të papërpunuara) vetëm nëse jeni vërtet të uritur.


17 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)